Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasz Teatr ma 80 lat ZDJĘCIA

„Cudowny budynek stojący na wodzie”, „urocza budowla ze starym parkiem w tle”, „najpiękniej położony teatr w Polsce” – tak o Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego najczęściej mówią goście odwiedzający Kalisz. Mieszkańcy także doceniają jego urodę, ale pewnie rzadziej to mówią. Z okazji 80. rocznicy oddania do użytku kaliskiej siedziby Melpomeny znalazło się zatem więcej sposobności do wyrażenia zachwytów architektonicznym dziełem oraz obdarzenia refleksją minionych osiem dekad życia teatralnego w Kaliszu.

Teatralna tradycja w Kaliszu ma – pamiętajmy – ponad 200 lat, ale obecny budynek – 80, i powstał na gruzach teatru spalonego przez Prusaków w roku 1914. Powstawał przez 16 lat. Jest dziełem wybitnego architekta, Czesława Przybylskiego i jego ucznia Juliusza Żórawskiego – trzykondygnacyjnym budynkiem neoklasycystycznym z wnętrzem o modernistycznych zapędach. Z okazji jubileuszu 80-lecia oddania budynku do użytku - tuż przed uroczystą Galą w poniedziałkowy wieczór - odsłonięto makietę dotykową z brązu przeznaczoną dla osób z niepełnosprawnością wzroku. Zawiera ona podstawowe informacje na temat Teatru, zapisane w alfabecie Braille'a i łacińskim, po polsku i angielsku. „To dla mnie ogromnie ważny, symboliczny element tych obchodów” – powiedziała Magda Grudzińska, dyrektor Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu. „80 lat temu, 14 listopada 1936 roku, teatr został udostępniony po raz pierwszy publiczności kaliskiej, a 14.11.2016 roku udostępniliśmy ten teatr społeczności osób niewidomych. To myślę, że jest mocna, ważna rzecz”.

Jubileuszową Galę rozpoczęło widowisko z piosenkami, które w zabawny sposób przypomniało najważniejszych gospodarzy tej sceny i osobowości, które na niej występowały i reżyserowały. Było w nim miejsce i na autoironię aktorów i hołd dla nestorki kaliskiego teatru – Krystyny Horodyńskiej.

Na uroczystość stawiła się większość byłych dyrektorów Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego, a wśród nich Waldemar Wilhelm, któremu przyszło kierować kaliską sceną w końcówce lat 70. Z radością spotykał na Gali wielu pracowników, których to on namówił na romans z Melpomeną. „To strasznie ważny ten dobór ludzi” – podkreślił reżyser i pedagog. „Jednak teatr to zespół, bez niego nie da się nic zrobić. Ten klimat – nawet jeśli na zewnątrz było nieciekawie – nas wszystkich konsolidował”.

Podczas Gali ludziom, którzy niemal całe swoje życie spędzili w kaliskim teatrze, wręczono ministerialne odznaki „Zasłużony dla kultury polskiej”. Odebrało je nie tylko troje aktorów, Bożena Remelska, Jacek Jackowicz i Lech Wierzbowski, ale także wieloletni kierownik działu administracji - Krystyna Szara i suflerka z 38-letnim stażem – Elżbieta Kaczmarek. „Ten cholerny teatr siedzi w nas. To banał, czuję, kiedy to mówię” – powiedziała z uśmiechem Kaczmarek, która rolę suflera łączyła z funkcją inspicjenta, a czasami drugiego reżysera. „Jak się tutaj raz weszło, to ciężko wyjść. Nawet teraz, gdy jestem na emeryturze, wiem, że najbardziej będzie mi brakowało tego skupienia w kulisach i tego dopingowania moich aktorów, bez względu na to, czy się powiodło czy nie, czy sztuka jest genialna czy trochę mniej, to zawsze jest takie napięcie, taka wspólna siła, żeby wyjść i zagrać tak, aby widz oszalał”. Swą nagrodę Elżbieta Kaczmarek dedykowała aktorom Teatru Polskiego we Wrocławiu, którzy – jak to określiła – trwają dzielnie w swoim milczącym proteście, za co otrzymała gromkie brawa.

W dniu Gali otwarto wystawę pt. „Pamięć Teatru. Wystawa ciekawostek z teatralnego archiwum”, która prezentowana jest w Sali Bogusławskiego. Na swą premierę czeka jubileuszowe wydawnictwo - polsko-angielski album „Architektura Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu” prezentujący niepublikowane dotąd materiały archiwalne, fotografie Bartka Warzechy oraz tekst Dariusza Błaszczyka poświęcony budynkowi teatru i jego twórcom.

Robert Kuciński, fot. autor. Piotr St. Walendowski


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
słabe opady śniegu

Temperatura: 0°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 20 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: asTreść komentarza: Porobili sobie zdjęcia, zjedli co zjedli i pojechali. A potem Szymek najwyżej się popłaczeData dodania komentarza: 10.01.2025, 21:02Źródło komentarza: Hołownia w Kaliszu. „Powinienem zerwać koalicję już ze 20 razy"Autor komentarza: efkaTreść komentarza: do pani Wiśnia --już raz napisałam ---PRAWDZIWA Z CIEBIE WIŚNIA !!! myślę ,że domyślasz się na kogo tak się mówi powszechnie --a co do mojego wpisu ----wolę tak umrzeć , niż kolejny raz w życiu , znosić rządy tych co to KARTKI NA ŻYWNOŚĆ WPROWADZALI W POLSCE ----a teraz nic lepszego nas nie czeka ---- słowa głośno wypowiedziane przez NIEMRĘ w PE----TRZEBA POLSKĘ ZAGŁODZIĆ --I WŁASNIE TO ROBI OBECNY RZĄD HERR TUSKA .Data dodania komentarza: 10.01.2025, 16:49Źródło komentarza: Kilkaset osób straci pracę. "Noworoczne postanowienie zarządu"Autor komentarza: Liczny KrytykTreść komentarza: Narkotyki, alkohol, skandaliczne przekroczenie prędkości... Gdy jedna z tych rzeczy występuje, łatwo o wypadek i poważne skutki dla zdrowia, co dopiero gdy się zalicza takiego hattricka. Zero odpowiedzialności, tacy ludzie nie powinni mieć dzieci.Data dodania komentarza: 10.01.2025, 15:58Źródło komentarza: W wypadku zginął DJ z regionu i osierocił synka SZOKUJĄCE USTALENIAAutor komentarza: ignoranciTreść komentarza: Pasy ratują życie. Jak widać tym przed wypadkiem nie udało się wypaść z auta i przeżyć, jak to niektórzy mają w zwyczaju przytaczać przy dyskusjach o pasach bezpieczeństwa.Data dodania komentarza: 10.01.2025, 15:18Źródło komentarza: W wypadku zginął DJ z regionu i osierocił synka SZOKUJĄCE USTALENIA
Reklama