Rok świętowania jubileuszu 650-lecia miasta dobiega końca. Ważnym akcentem obchodów była nadzwyczajna XXII sesja Rady Miejskiej Mikstatu. Rajcy mikstaccy i zaproszeni gości tym razem spotkali się w sali Gimnazjum Publicznego im. Jana Pawła II. Uroczystość rozpoczęła się od występu gimnazjalistów i uczniów Szkoły Podstawowej im. Ewarysta Estkowskiego, którzy zaśpiewali dwie piosenki poświęcone jubilatowi – Mikstatowi, zwanemu także małym Paryżem. Autor obu utworów, Stanisław Sztukowski towarzyszył młodym wykonawcom przy pianinie.
Otwierając sesję Łukasz Dybul, przewodniczący Rady Miejskiej w Mikstacie przypomniał, że nazwa miasta zanotowana została w źródłach pisanych po raz pierwszy w 1366 roku. - Dzieje małych społeczności, takich jak nasza, egzystujących na peryferiach wielkiego świata są warte uwagi, przede wszystkim ze względu na postaci, które wyrastały ponad przeciętność. W historii Mikstatu jest ich wiele – i to zarówno w przeszłości, jaki w czasach nam współczesnych – dodał przewodniczący.
Taką postacią jest ksiądz doktor Jerzy Rasiak, człowiek wielkiej pasji i serca, prawdziwy ambasador rodzinnego miasta, któremu Rada Miejska Mikstatu w dniu 24 czerwca 2016 r. jako pierwszemu w historii przyznała tytuł „Zasłużony dla Miasta i Gminy Mikstat”.
Sylwetkę ks. Jerzego Rasiaka przedstawił Henryk Zieliński, burmistrz Mikstatu, który na koniec zwrócił się do laureata podkreślając, że w roku 650-lecia Mikstatu obchodzi on swoją równie znaczącą rocznicę: 50-lecie święceń kapłańskich. - W tym jubileuszowym roku w uznaniu Twoich zasług, jako niestrudzonego ambasadora rodzinnego miasta, kronikarza Mikstatu, piewcy naszej małej ojczyzny, wielkiego lokalnego patrioty samorząd mikstacki przyznał Ci jako pierwszemu tytuł „Zasłużony dla Miasta i Gminy Mikstat”. Księże Jerzy, jesteś dzisiaj pierwszym między równymi obywatelami Mikstatu, którzy to miasto ukochali, z którym wiąże ich nierozerwalna więź, którzy pielęgnują w sercu mikstackie sentymenty.
Wyraźnie wzruszony, pierwszy honorowy obywatel Mikstatu, dziękując za zaszczytne wyróżnienie przywołał postać świętego Jana Pawła II, którego wielokrotnie filmował zarówno przed wstąpieniem na tron Piotrowy, jak i już w trakcie jego pontyfikatu. – Kościół określił go jako świętego a tą świętością była jego normalność, szacunek dla każdego człowieka i mówienie często trudnej prawdy. Jan Paweł II w prostych słowach, bardzo zwyczajnie i naturalnie mówił też o potrzebie wspólnoty i jedności, do której zawsze namawiał swoich rodaków. To zaszczytne wyróżnienie przyznane mi przez mikstacki samorząd niech będzie symbolem pamięci i szacunku dla wielu zasłużonych postaci, które dobrze zapisały się w historii naszego miasta, w tym także kapłanów, którzy tutaj pełnili swoją posługę – powiedział ks. dr Jerzy Rasiak.
Na sesji wystąpił również Jerzy Aleksander Splitt, który nawiązując do swojej książki mówił o próbach ustalenia etymologii nazwy Mikstat oraz jego herbie porównywanym z herbem Paryża (stąd wziął się „mały Paryż”).
Z okazji jubileuszowej sesji samorządu mikstackiego została także przygotowana wystawa fotograficzna „Mikstaczan portret własny”, prezentująca wybrane zdjęcia i materiały ze zbioru, który w całości można przeglądać na stronie internetowej starymikstat.pl. na koniec wystąpił zespół „Śląsk”.
AW, PK, UMiG w Mikstacie
Napisz komentarz
Komentarze