Piątek, 6 czerwca, późne popołudnie. Wyjeżdżające z ulicy Widok w al. Wojska Polskiego renault wymusza pierwszeństwo i wjeżdża wprost pod nadjeżdżającego od Ronda Westerplatte daewoo Lanosa. Renault dachuje, a cztery osoby zostają ranne. Za kierownicą renault – 80-latek WIĘCEJ PRZECZYTASZ TUTAJ.
Tego samego dnia przy drodze krajowej nr 12 w gminie Szczytniki na zawał serca umiera za kierownicą właściciel volkswagena Golfa, a kilka dni temu w Liskowie policja znajduje zwłoki 80- letniego rowerzysty. Chociaż wypadki z udziałem osób starszych w policyjnych statystykach nie dominują, to o zdarzeniach drogowych z ich udziałem w ostatnim czasie słyszymy częściej. - Mówimy o tej grupie osób starszych, których zdolności psychomotoryczne nie do końca są w porządku. Ich najbliżsi nie reagują i pozwalają, żeby te osoby kierowały pojazdami – mówi Sebastian Taranek (na zdj.), zastępca naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego kaliskiej policji.
Społeczeństwo się starzeje, więc i kierowców z wieloletnim stażem na kaliskich drogach jest więcej. Również w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego egzamin na prawo jazdy zdaje rocznie ponad 1000 osób po 50. roku życia. W większości są to osoby, które straciły uprawnienia do kierowania pojazdem przez punkty karne i jazdę po alkoholu. 70 % kierowców z doświadczeniem egzamin oblewa. - Mimo że niejedna z tych osób zjeździła Polskę, Europę, świat to ma złe nawyki. Przykładem może być niezatrzymywanie się na zakręcie, pomimo że nie świeci się zielona strzałka – mówi Stanisław Piotrowski, dyrektor WORD w Kaliszu.
Polskę, Europę i świat zjeździł także Edward Wałczyń, który prawo jazdy zdał prawie 50 lat temu. Jeszcze niedawno był taksówkarzem, zawodowym kierowcą, teraz jeździ na własny użytek, bo zdrowie już nie to. – I będę jeździł, mam sprawny wzrok i z tego co widzę to młodsi jeżdżą gorzej niż my starsi. Człowiek od młodych lat siedzi za kółkiem. Teraz bez tego żyć by się nie dało – mówi Edward Wałczyń. Kaliszanin ważne prawo jazdy ma jeszcze przez 2 lata. Potem zjawi się na kontroli lekarskiej i to lekarz oceni, czy będzie mógł wsiąść jeszcze za kółko. Od ubiegłego roku wszystkie prawa jazdy wydawane są terminowo. Prawo jazdy kategorii A, B, C wydawane są na 15 lat, a kategorie na ciężarówki i autobusy do 5 lat. – Tyle samo czasu, licząc od 19 stycznia ubiegłego roku, ważne są także dokumenty wydane wcześniej. Od 19 stycznia 2028 roku, wszystkie będą podlegały wymianie. Wymiana będzie odbywała się stopniowo, ale do 2033 roku obowiązkowo i na własny koszt będzie musiał wymienić je każdy – dodaje Stanisław Piotrowski, dyrektor WORD.
Wtedy o naszym być lub nie być na drodze zdecyduje lekarz. A póki co wiekowego kierowcę jazdę może uniemożliwić wiekowemu kierowcy policja. Jeśli funkcjonariusze ocenią, że jego zdolności psychomotoryczne są nieprawidłowe, bądź też jeśli w trakcie kontroli okaże się, że kierowca leczy się, a choroba uniemożliwia prowadzenie auta sporządzają odpowiednią dokumentację. Ta trafia następnie do organu wydającego prawo jazdy, który kieruje taką osobę na badania lekarskie. W podobny sposób może zadziałać członek rodziny czy sąsiad zaniepokojony faktem, że starsza osoba wsiada za kierownicę. Wniosek w tej sprawie nie może być jednak anonimowy.
Ewelina Samulak, RED, fot. autor
Napisz komentarz
Komentarze