Dwa lata temu liczba osób oczekujących na mieszkanie komunalne wynosiła ponad 1300 . Rekordziści czekali na lokal z zasobów miasta od 8 do 10 lat. Teraz, dzięki aktualizacji listy, ten czas ma się skrócić. – Naszym celem jest, by na mieszkanie komunalne czekało się średnio 3, 4 lata – mówiła na poniedziałkowej konferencji prasowej Karolina Pawliczak, wiceprezydent miasta odpowiedzialna za sprawy społeczne i mieszkaniowe.
Dziś liczba uprawnionych i oczekujących na mieszkanie z zasobów miasta wynosi 688. – Zmniejszenie kolejki o prawie 50% udało się głównie dzięki masowej akcji odzyskiwania pustostanów. Trzeba było przeanalizować nasz zasób miejski, również prywatny, żeby zobaczyć czy faktycznie wszystkie mieszkania są zajęte przez lokatorów. Obecnie odzyskujemy rocznie 200 pustostanów. To dwa razy więcej w porównaniu do minionych lat, gdy średnio pozyskiwano rocznie 100 takich lokali. Dzięki temu mogliśmy większą liczbę osób uprawnionych do lokali komunalnych skierować do tych mieszkań i podpisać z nimi umowy – wyjaśnia Karolina Pawliczak.
Zgodnie z nową wprowadzoną zasadą, od momentu powzięcia przez administrację MZBM informacji o pustostanie do kompletnego przekazania go protokołem do Wydziału Spraw Społecznych i Mieszkaniowych nie może minąć więcej niż trzy dni. - Zwyczajowo i bardzo często trwało to dłużej – mówi Janusz Sibiński, zastępca Wydziału Spraw Społecznych i Mieszkaniowych.
Lista skróciła się również dlatego, że część osób wpisana na nią, nie jest już zainteresowana uzyskaniem prawa do wynajmu mieszkania komunalnego. – Te osoby albo już mają mieszkanie albo wyprowadziły się z miasta, niektórzy mieszkają nawet poza granicami kraju – dodaje wiceprezydent.
Jak podkreślał Janusz Sibiński, priorytetem przy nowej, zaktualizowanej liście oczekujących na mieszkanie komunalne będzie kolejność. Wskazywanie lokali poza kolejnością będzie miało miejsce tylko w wyjątkowych i wnikliwie przeanalizowanych przypadkach. - Chodzi o to, żeby nie było takich sytuacji, w których osoby od wielu lat oczekują na lokal i ta ich pozycja na liście się nie zmienia. Te lokale są wskazywanie w zależności od tego, jaka jest ich wielkość , jakie jest ich położenie. Każde mieszkanie musi być dostosowane do indywidualnej sytuacji. Ale priorytetem jest to, by ta kolejność była zachowana, aby w osoby, które najdłużej oczekują na liście, otrzymywały lokale w pierwszej kolejności – wyjaśnia Sibiński.
Obecnie lista oczekujących na mieszkania socjalne liczy 460 a było 604
Lista osób oczekujących na mieszkania komunalne liczy 188 a było 664
Lista osób oczekujących na zamianę mieszkania z urzędu liczy 40 a było 36
Łącznie liczba uprawnionych oczekujących na mieszkanie liczy 688 osób.
Liczba zarejestrowanych wyroków o eksmisję do lokalu socjalnego wynosi 330, w 2016 r. zarejestrowano 54 wyroki.
AG, fot. autor
Napisz komentarz
Komentarze