Podczas festiwalu, którego najważniejszym elementem są koncerty, chyba nie wszyscy zwracają uwagę na to, co prezentowane jest w obu galeriach Centrum Kultury i Sztuki, które przede wszystkim są korytarzami wiodącymi do Sali Studio i głównej Sali Widowiskowej. Tym bardziej warto zauważyć, że podczas imprezy otwarto wystawę dwóch fotografów. Jednym z nich jest przyjeżdżający od kilku lat na Międzynarodowy Festiwal Pianistów Jazzowych Jarosław Rerych. Od dawna fotografuje osoby, miejsca i zjawiska, które go ekscytują. Wśród nich jazz jest najważniejszy. „Bardzo często jest tak, że robiąc fotografie i słysząc muzykę, odkładam aparat i nie robię zdjęć, dlatego że muzyka do tego stopnia mnie wciąga. I to jest przepiękne” – powiedział Rerych.
Podobną walkę podczas fotografowania muzyków jazzowych przeżywa jego kolega z Holandii, Arkady Mitnik, którego prace stanowią drugą część wystawy pokazywanej w „Galerii w Hallu”. „Staram się uwalniać emocje, czuć, co oni do mnie mówią. Przecież ja mam swój język zdjęć a oni mają swój język dźwięków. Oni opowiadają pewną historię, a ja staram się ją zrozumieć, wyobrazić, i to jest dla mnie najpiękniejsza część tej pracy” – opowiadał fotograf, który – by skupić się na swej pasji - porzucił niedawno pracę inżyniera.
Rerycha i Mitnika zespolić postanowił Henryk Malesa, fotograf jazzu, który także niegdyś prezentował swe zdjęcia na kaliskim festiwalu. Tym razem, przyjąwszy rolę kuratora, postanowił: po pierwsze znaleźć godną oprawę międzynarodowej imprezy, po drugie – prace dwóch artystów o kontrastowo odmiennym podejściu do tematu. „Rerych robi zdjęcia miękkie, które nikną w półtonach, natomiast Arkady robi zdjęcia ostre, często w dużych zbliżeniach i o dużym nasyceniu. Myślę, że to bardzo ciekawe zestawienie”.
Odwiedzając do 11 grudnia Centrum Kultury i Sztuki warto zwrócić uwagę także na wystawę w Galerii Foyer. Na schodach wyeksponowano kilkanaście plakatów, które specjalnie dla kaliskiego festiwalu jazzowego tworzyli niejednokrotnie uznani artyści, tacy jak Rafał Olbiński, Leszek Mądzik czy Andrzej Pągowski. Tegoroczny, po raz czwarty w historii festiwalu, przygotował realizujący swe projekty na całym świecie, ale mieszkający w Kaliszu, grafik i fotograf Tomek Jankowski.
Wszystkie plakaty MFPJ można oglądać w elektronicznym archiwum: http://www.polishjazzarch.com/kalisz.html
Robert Kuciński, zdj. autor, Jakub Seydak, Anna Gałczyńska
Napisz komentarz
Komentarze