- Służba więzienna sprzed lat potrafiła odpowiednio wykorzystać siłę roboczą, jaką stanowili osadzeni. Na fotografiach z lat 1927-1928 widać więźniów podczas pracy przy tokarkach, na stolarni, podczas składania zabawek oraz przy produkcji krzeseł. Nauka języka polskiego też pewnie była obowiązkowa - czytamy na fanpejdżu "Gdzieś w Kaliszu".
Zakład Karny Kalisz 1927-1928Minął rok od zamknięcia kaliskiego więzienia. Ostatnim dniem pracy zakładu karnego był 30 listopada 2015 roku. Mija czas ,a pomysłu na budynek brak. Służba więzienna sprzed lat potrafiła odpowiednio wykorzystać siłę roboczą, jaką stanowili osadzeni :-) Na fotografiach z lat 1927-1928 widać więźniów podczas pracy przy tokarkach, na stolarni, podczas składania zabawek oraz przy produkcji krzeseł. Nauka języka polskiego też pewnie była obowiązkowa. Źródło- www.skyscrapercity.com www.nac.gov.pl
Opublikowany przez Gdzieś w Kaliszu na 3 grudzień 2016
Na temat historii kaliskiego zakładu karnego powstała książka. Publikację "Więzienie kaliskie 1846-2015" opracowała Edyta Pietrzak, na co dzień kustosz Archiwum Państwowego w Kaliszu.
Do tej pory nie wiadomo, jakie będą dalsze losy zabytkowego gmachu. Pomysłów było już co najmniej kilkanaście: muzeum więziennictwa, magazyn eksponatów muzealnych, muzeum narodowe, kaliska stacja Polskiej Akademii Nauk, centrum kulturalne... Z pomysłami chętnie dzielą się radni i posłowie, ale jak na razie nikt nie przedstawił konkretnego planu, by uratować niszczejący obiekt. Na utrzymanie zabytku przy Łódzkiej łoży wojewoda.
AG, fot. i wideo: Gdzieś w Kaliszu/fb
Napisz komentarz
Komentarze