Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Tak może wypięknieć Park Miejski ZDJĘCIA

Bulwar nad Prosną, oranżeria i „Domek Szwajcarski” jako kawiarnie ogrodowe, odtworzenie historycznych polan, nowe place zabaw. To niektóre elementy zwycięskiej koncepcji rewaloryzacji Parku Miejskiego w Kaliszu. Konkurs wygrała grupa architektów związanych z Politechniką Wrocławską. Projekt już mamy. Teraz potrzeba około 11 mln złotych, by go zrealizować.
Tak może wypięknieć Park Miejski ZDJĘCIA

Wizualizacja odtworzonej oranżerii - zwycięska praca

Wszystko zaczęło się od pomysłu zgłoszonego do pierwszej edycji funduszu obywatelskiego Kalisza. Zadanie „Park Miejski – reaktywacja. Opracowanie koncepcji i projektu” spotkało się z przychylnością kaliszan i w głosowaniu w 2014 roku zostało zakwalifikowane do wykonania. Ogłoszono ogólnopolski konkurs na przygotowanie dokumentacji projektowej rewaloryzacji jednego z najstarszych publicznych parków w Polsce. Prace konkursowe miały zawierać m.in. układ przestrzenny oraz układ drogowy parku, jego szatę roślinną, zagospodarowanie terenów wodnych oraz elementy małej architektury. Regulamin konkursu zakładał także zaplanowanie w koncepcji rekonstrukcji dwóch historycznych obiektów, które zostały zburzone w okresie powojennym – oranżerii i domku szwajcarskiego. Zakładano, że zaprojektowany, a następnie odtworzony zostanie jeden z tych obiektów.

Wpłynęły 4 prace, a oceniał je 9-osobowy Sąd Konkursowy złożony z architektów, architektów krajobrazu, przedstawiciela społeczności lokalnej oraz pracowników Urzędu Miejskiego. W piątek, 16 grudnia ogłoszono werdykt.

Przywrócą oranżerię, domek szwajcarski i …ogrodnika

 Za najlepszą koncepcję uznano tę stworzoną przez wrocławski zespół projektowy reprezentowany przez Łukasza Dworniczaka. - Projekt został uznany za poprawny z konserwatorskiego punktu widzenia. Wyróżniają go też duże walory kompozycyjne, wynikające z nawiązania do tradycji historycznych łąk nadrzecznych, przekształconych w dalszych etapach w rozległe wnętrza parkowe. Wartościowe jest także przywrócenie w parku historycznego wyposażenia rzeźbiarskiego. Na szczególne uznanie zasługuje poszerzenie stanu badań na temat historii parku – uzasadniał decyzję Sądu Konkursowego jej przewodniczący, prof. Sławomir Gzell.

Fragmenty zwycięskiej koncepcji

Sąd Konkursowy wydał również zalecenia do projektu. Specjaliści zaznaczyli, że obydwa obiekty historyczne: oranżeria i „Domek Szwajcarski” powinny zostać odtworzone, przy czym w pierwszej kolejności powinno zająć się przywróceniem oranżerii ze względu na jej położenie, bardziej istotne dla funkcjonowania parku. Dodatkowo zdaniem jury konkursu, kaliski park powinien mieć swojego ogrodnika – wysokiej klasy fachowca zajmującego się wyłącznie tym terenem.

Park przestrzenią historii i współczesnych ludzi

Łukasz Dworniczak, jeden ze współautorów zwycięskiej koncepcji, podkreśla, że główną ideą przyświecającą im przy tworzeniu planu rewaloryzacji Parku Miejskiego w Kaliszu było pogodzenie ducha historii tego miejsca z nowoczesną funkcjonalnością.  - Na pierwszym planie jest historia, odtwarzanie historycznych powiązań, kompozycji krajobrazowej, historycznego kształtu poszczególnych stref, czyli mamy tutaj pierwotny ogród zakładany przez Edmunda Jankowskiego, mamy partie angielskie, mamy części, które są obecnie bardziej leśne, które pierwotnie były polanami parkowymi, ale są teraz utrzymywanie w bardziej naturalnym charakterze i mamy w końcu poszczególne skwery bliżej centrum, które stanowią pewną nową wartość. Pogodzenie tych wszystkich elementów w duchu takiego konserwatorskiego utrzymania tego terenu to był priorytet. Drugi element to było wykorzystanie potencjału miejsca, stworzenie nowych funkcji przestrzeni dla realizacji się mieszkańców do różnego rodzaju działań rekreacyjnych, sportowych, aby ten park był taką przestrzenią dla ludzi, żeby tu mogły odbywać się różnego rodzaju spotkania, eventy, żeby on poza prezentowaniem tych historycznych wartości również stwarzał możliwość do dziania się różnych współczesnych wydarzeń miejskich – wyjaśniał Łukasz Dworniczak.

Autorzy zwycięskiej koncepcji  otrzymają 35 tys. złotych oraz zostaną zaproszeni do zawarcia umowy na opracowanie dokumentacji projektowej w trybie zamówienia z wolnej ręki. By zrealizować projekt miasto musi mieć zarezerwowanych około 11 mln złotych. Inaczej piękne plany trafią na lata do szuflady. Grzegorz Sapiński, prezydent Kalisza zapewnia, że będzie się starał o możliwe jak najszybsze pozyskanie dofinansowania na ten cel z ministerstwa kultury.

Fragmenty pozostałych trzech prac:

AG, fot. autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 21°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama