Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Historyczny rok dla kaliskiego sportu

To był historyczny rok dla kaliskiego sportu. Przede wszystkim za sprawą dokonań Marty Walczykiewicz, która zdobyła pierwszy olimpijski medal dla Kalisza. Sukcesów nie brakowało też w innych sportach indywidualnych, jak i tych zespołowych. W telegraficznym skrócie przypomnijmy sobie te najważniejsze, naszym zdaniem, wydarzenia w lokalnym sporcie z ostatnich dwunastu miesięcy.
Historyczny rok dla kaliskiego sportu

Marta Walczykiewicz wielokrotnie stawała na podium mistrzostw Europy czy mistrzostw świata, została też mistrzynią Igrzysk Europejskich, ale w bogatym dorobku nadal brakowało jej tego najcenniejszego dla sportowca trofeum, czyli olimpijskiego medalu. Jej marzenie ziściło się podczas Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro. Kajakarka KTW Kalisz na swoim koronnym dystansie K1 200 metrów przypłynęła na drugiej lokacie, sięgając po srebro. W ten sposób przeszła do historii jako pierwsza medalistka olimpijska z Kalisza. Na koniec roku po raz piąty została nominowana w plebiscycie Przeglądu Sportowego i TVP na „10” najlepszych sportowców w Polsce. Głosowanie trwa, więc zachęcamy do oddawania głosów na kaliszankę.

szczegóły – kliknij tutaj i tutaj

W Rio kaliskich akcentów było więcej. Kolejne olimpijskie występy notowała pływaczka Alicja Tchórz, a piąte miejsce w rywalizacji wioślarskich ósemek zajęła osada z Piotrem Juszczakiem w składzie. Do Brazylii wybrał się również Patryk Biskup, który zadebiutował w Igrzyskach Paraolimpijskich. Pływak KSN Start Kalisz zajął piąte miejsce na 100 m stylem grzbietowym. Wcześniej podopieczny trenera Macieja Siemianowskiego aż pięciokrotnie stawał na podium mistrzostw świata.

szczegóły – kliknij tutaj i tutaj

Blisko 30 medali mistrzostw Polski, Europy i świata oraz Międzywojewódzkich Mistrzostw Młodzików wywalczyli w roku 2016 przedstawiciele Kaliskiego Towarzystwa Kolarskiego. To najcenniejsze trofeum, czyli mistrzostwo świata w wyścigu punktowym (pierwsze w historii KTK), było dziełem Szymona Krawczyka z grupy juniorów, który zdobył ponadto tytuł mistrza Europy w torowym wieloboju. Złoto w europejskim czempionacie wywalczył też jego klubowy kolega Dawid Czubak. Obaj podopieczni Piotra Zaradnego regularnie stawali na podium torowych i szosowych mistrzostw Polski. Po medale krajowego czempionatu sięgały też juniorki młodsze trenowane przez Krzysztofa Dąbrowskiego – Wiktoria Polak i Julia Kowalska.

szczegóły – kliknij tutaj, tutaj, tutaj i tutaj

Ten rok był przełomowy dla żeńskiej siatkówki w Kaliszu. W marcu siatkarki MKS-u zakończyły drugoligowe rozgrywki w sezonie 2015/2016 na szóstym miejscu, a kilka miesięcy później zostały beniaminkiem pierwszej ligi, zastępując w tych szeregach ekipę z Murowanej Gośliny. Na tak wysokim poziomie rozgrywkowym kaliszanki nie występowały od sezonu 2008/2009, ostatniego SSK Calisii. Na zapleczu OrlenLigi radzą sobie całkiem nieźle, przeżywając lepsze i gorsze momenty. Aktualnie plasują się na siódmym miejscu.

szczegóły – kliknij tutaj i tutaj

Będąc przy siatkówce należy wspomnieć o istotnym dla kibiców tej dyscypliny wydarzeniu. Mianowicie o turnieju finałowym Pucharu Polski siatkarek, który w kwietniu rozegrany został w Arenie. W hali na Dobrzecu po główne trofeum tej prestiżowej imprezy, nawiązującej do największych sukcesów kaliskich siatkarek, sięgnęły zawodniczki Chemika Police.

szczegóły – kliknij tutaj

Kontynuując siatkarski wątek, uczennice VII Liceum Ogólnokształcącego – Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Kaliszu najpierw zostały mistrzyniami Wielkopolski, a potem zajęły szóste miejsce w finale ogólnopolskiej Licealiady, która odbyła się w Wieliczce. Podopieczne Daniela Przybylskiego i Olgi Owczynnikowej nie tylko znacząco poprawiły osiągnięcie z ubiegłego roku, ale przede wszystkim udowodniły, że należą do ścisłej krajowej czołówki.

szczegóły – kliknij tutaj i tutaj

W ostatnich miesiącach rozbłysła gwiazda Adama Balskiego. Kaliski pięściarz został wicemistrzem Polski w boksie olimpijskim, ale, co najważniejsze, stoczył w tym roku pięć zawodowych pojedynków, cztery z nich rozstrzygając przed czasem. W pokonanym polu pozostawił między innymi byłego mistrza świata Walerego Brudowa, odprawiając go z kwitkiem przed własną publicznością. Wszystko działo się podczas gali Windoor Boxing Night grupy Tymex Boxing Promotion, która odbyła się 24 września w Arenie. Na kaliskim ringu kibice mogli wówczas zobaczyć osiem konfrontacji, w tym walkę wieczoru z udziałem mistrzyni Europy Ewy Brodnickiej.

szczegóły – kliknij tutaj i tutaj

W tym miejscu należy wspomnieć o znaczących osiągnięciach pozostałych przedstawicieli sportów walki. Wicemistrzem Europy seniorów w full contact został Aleksander Stawirej z KS Ziętek Team. Wicemistrzami świata w muay thai zostali natomiast najmłodsi reprezentanci Arkadii, Wanessa Węcławiak i Maciej Herbich. Po Puchar Świata w kickboxingu sięgnęli pochodząca z Kalisza Vanessa Nogaj oraz Robert Niedźwiedzki z KS Ziętek Team. Mistrzowskie medale wzbogacały też konto reprezentantów Prosny i KKS-u, a Puchar Polski w amatorskim MMA, pierwszy w historii naszego miasta, zdobył Grzegorz Dopieralski z MMA Tornado Kalisz. W Arenie odbyły się dwie gale organizowane przez Federację A1 Arkadiusza Wełny. Ponadto hala OSRiR-u była areną zmagań najlepszych kickbokserów w Polsce w kategorii młodzieżowców.

szczegóły – kliknij tutaj, tutaj, tutaj, tutaj, tutaj, tutaj, tutaj, tutaj i tutaj

Rekordy i medale regularnie padały łupem pływaków Kaliskiego Klubu Sportowego, na czele z Bartoszem Piszczorowiczem. Utalentowany zawodnik, który w drugim półroczu zmienił przynależność klubową (dziś startuje w barwach UKS G-8 Bielany), był najlepszy nie tylko w kraju, ale ponadto został brązowym medalistą mistrzostw Europy juniorów. Po krążek sięgnął w sztafecie 4x100 metrów stylem dowolnym.

szczegóły – kliknij tutaj i tutaj

Sporo emocji przysporzyli kibicom piłkarze trzecioligowego KKS-u. W mijającym roku obronili okręgowy, a następnie wojewódzki Puchar Polski, by potem w niesamowitych okolicznościach przechodzić przez kolejne pucharowe rundy już na szczeblu centralnym. Przeszkodą nie do przejścia okazali się gracze Pogoni Szczecin, ale przynajmniej dzięki potyczce z tym teamem do Kalisza na chwilę zagościła T-Mobile Ekstraklasa. W obecnym sezonie podopieczni Piotra Morawskiego z powodzeniem radzą sobie w zreformowanej trzeciej lidze. Pod koniec rundy jesiennej byli nawet liderem. Rok zakończyli na szóstym miejscu, ale do prowadzącej ekipy tracą zaledwie dwa punkty.

szczegóły – kliknij tutaj, tutaj, tutaj i tutaj

W tenisowym światku znakomicie poczynał sobie Piotr Matuszewski. Zawodnik sekcji tenisa Kaliskiego Klubu Sportowego wystąpił we wszystkich turniejach wielkoszlemowych w kategorii juniorów, zaczynając od Australian Open, a kończąc na US Open. W tych pierwszych zmaganiach dotarł do ćwierćfinału debla. Ponadto osiągnął trzecią rundę singlowego Wimbledonu. Jego największym sukcesem było mistrzostwo Europy juniorów w deblu, które wywalczył w lipcu wspólnie z Kacprem Żukiem. Znakomite występy zaowocowały debiutem w rankingu ATP, najbardziej prestiżowym w światowym tenisie.

szczegóły – kliknij tutaj i tutaj

Warto też wspomnieć o lekkoatletycznych sukcesach. Z każdej mistrzowskiej imprezy z medalem wracała Kinga Grabowska. Zawodniczka UKS Dziewiątka aż sześciokrotnie stawała na podium mistrzostw Polski, zostając m.in. halową wicemistrzynią Polski juniorek w biegu na 1000 m, ustanawiając przy okazji rekord Kalisza, a także brązową medalistką mistrzostw Polski w biegach przełajowych. Wicemistrzynią Polski w skoku wzwyż na otwartym stadionie w kategorii juniorek młodszych została natomiast Patrycja Skoczylas, a brąz mistrzostw Polski młodzików w pchnięciu kulą dołożył Piotr Goździewicz. Oboje reprezentują UKS 12 Kalisz.

szczegóły – kliknij tutaj, tutaj, tutaj i tutaj

Zawodnicy Klubu Sportowego Ironfit Kalisz przywieźli z dalekiego Kazachstanu trzy medale mistrzostw globu w kettlebell lifting najbardziej prestiżowej federacji IUKL. Tym samym potwierdzili, że w tej dyscyplinie niezmiennie należą do światowej czołówki.

szczegóły – kliknij tutaj

Aż 1076 uczestników ukończyło bieg główny w ramach 36. Międzynarodowego Biegu Ulicznego Ptolemeusza. Do rywalizacji przystąpiło w sumie 1131 osób. To najwyższa frekwencja w historii imprezy. Najszybciej 10-kilometrową trasę ulicami Kalisza pokonał Artur Kozłowski, dla którego to już piąty triumf w sztandarowym kaliskim biegu.

szczegóły – kliknij tutaj

Ponadto znakomicie na pierwszoligowych parkietach radzili sobie szczypiorniści MKS-u, którzy dołożyli drugi w historii klubu wielkopolski Puchar Polski i zadebiutowali w turnieju Szczypiorno Cup w Arenie, grając m.in. z wicemistrzem Polski Orlen Wisłą Płock (szczegóły tutaj). Siatkarki i siatkarze Ambera dzielnie rywalizowali natomiast w mistrzostwach Polski – młodzicy zagrali w półfinale, natomiast juniorki i kadeci w turniejach ćwierćfinałowych. O cenne trofea postarali się też reprezentanci Kaliskiego Towarzystwa Wioślarskiego (m.in. powołania do narodowej kadry otrzymali Magdalena Sochocka i Jakub Aleksandrowicz, a tytuł mistrzyń Polski juniorek młodszych zdobyły kajakpolistki) oraz szachiści KTS. Na Polach Marsowych odbyła się dziesiąta już edycja Kaliskiego Streetballa (szczegóły tutaj), a na boisku przy Wale Matejki rozegrano finał ogólnopolskich siatkarskich rozgrywek Orlik Volleymanii (szczegóły tutaj). Kaliszanie byli też widoczni na wielu innych arenach. O wszystkich ich sukcesach z dumą i przyjemnością pisaliśmy na naszym portalu. Jesteśmy przekonani, że nasi sportowcy przysporzą nam wielu radosnych i emocjonujących chwil także w nadchodzącym roku. Dlatego już teraz zapraszamy do śledzenia informacji sportowych za pośrednictwem naszego portalu i fanpage’a FaktyKaliskie.pl SPORT.

Michał Sobczak


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 23°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1027 hPa
Wiatr: 22 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama