To efekt przygotowanej przez rząd PiS reformy edukacji, która zakłada likwidację gimnazjów na rzecz 8-klasowej szkoły podstawowej i 4-letniego liceum oraz 5-letniego technikum. Wygaszanie gimnazjów rozpocznie się we wrześniu. Tym samym władze oświatowe stanęły przed dylematem, co zrobić z budynkami, w których mieszczą się dziś te szkoły?
W Kaliszu problemu nie stanowi jedynie Gimnazjum nr 1 na Majkowie, które funkcjonuje w tym samym budynku, co podstawówka. Obie zostaną ze sobą połączone i staną się Szkołą Podstawówką nr 2. Co innego pozostałe gimnazja, które mają odrębne siedziby. Propozycja Wydziału Edukacji jest następująca:
- Gimnazjum Nr 2 ul. Ciasna 16 zostaje przekształcone w Szkołę Podstawową Nr 3, z części obwodów Szkoły Podstawowej Nr 12 i Szkoły Podstawowej Nr 16 tworzy się obwód tej szkoły;
- Gimnazjum Nr 3 ul. Teatralna 3 zostaje włączone do Szkoły Podstawowej Nr 16, klasy gimnazjalne oraz klasy VII i VIII kontynuują naukę w budynku na ul. Teatralnej do roku szkolnego 2018/19. Od roku szkolnego 2019/20 szkoła będzie funkcjonować w jednym budynku na ul. Fabrycznej;
- Gimnazjum Nr 4 ul. Polna 17 zostaje przekształcone w Szkołę Podstawową Nr 4, obwód tej szkoły tworzy się z części obwodów szkół podstawowych nr 7, 8, 14 i 16;
- Gimnazjum Nr 9 ul. Hanki Sawickiej 22-24 zostaje przekształcone w Szkołę Podstawową Nr 24, obwód tej szkoły tworzy się z części obwodu Szkoły Podstawowej Nr 17.
Budynki, w których obecnie mieszczą się gimnazja dalej więc będą pełnić funkcję edukacyjną. Wyjątkiem jest jedynie obiekt przy Teatralnej, który szkołą będzie jeszcze tylko przez 2 lata. Uczęszczać tam będą obecni gimnazjaliści oraz uczniowie kaliskiej ”szesnastki”, którzy w przyszłym roku szkolnym rozpoczną klasę siódmą. W 2019 roku na Teatralną przeprowadzi się Młodzieżowy Dom Kultury – dziś funkcjonujący w budynku Szkoły Podstawowej nr 16 przy ul. Fabrycznej. – Uznaliśmy, że budynek ten najbardziej nadaje się na te funkcje pozaszkolne. Bierzemy pod uwagę bliskości teatru, adaptację sali gimnastycznej na różnego rodzaju potrzeby. 2 lata to jest tyle, że można tę adaptację przeprowadzić, a gimnazjaliści w spokoju skończą tę samą szkołę, którą zaczęli, co też jest ważne – mówi Mariusz Witczak, naczelnik Wydziału Edukacji.
Za dwa lata do budynku przy Teatralnej ma się przenieść Młodzieżowy Dom Kultury
W związku z nową mapą oświatową miasta od września zmienią się też obwody szkół podstawowych. Propozycja Wydziału Edukacji jest następująca:
Obwód Szkoły Podstawowej Nr 3 utworzono z obwodu tej szkoły z roku 1998, powiększając go o ulice z obwodu Szkoły Podstawowej Nr 16 wzdłuż ulic Kazimierzowskiej, Kadeckiej do ul. Łaziennej oraz z obwodu Szkoły Podstawowej Nr 12 pomiędzy ulicami Złotą, al. Wojska Polskiego (nieparzyste numery) i Wodną.
Obwód Szkoły Podstawowej Nr 4 został utworzony z obwodu szkoły Szkoły Podstawowej nr 5 z roku 1998, zamknięty na al. Wojska Polskiego (nieparzyste), Dobrzeckiej (parzyste), dokonano także zmian w numeracji adresowej przypisanych ulic Staszica, Górnośląska, Legionów.
Z obwodu Szkoły Podstawowej Nr 17 został wydzielony obwód Szkoły Podstawowej Nr 24. Granicę obwodu wyznacza al. Wojska Polskiego parzyste do nr 34, Hanki Sawickiej nr parzyste od 18 oraz ulice Armii Krajowej, Szpilowskiego i Wojciechowskiego.
Obwód Szkoły Podstawowej Nr 12 został powiększony o ulice Osiedla Ogrody, aż do ul. Poznańskiej strona nieparzysta włącznie (w szczególności ulice Orzechowa, Rycerska, Brzoskwiniowa, Wiśniowa, Czereśniowa) z obwodu Szkoły Podstawowej Nr 7.
Ul. Wypoczynkowa, Biwakowa, Potokowa zostały włączone do Szkoły Podstawowej Nr 6 z obwodu Szkoły Podstawowej Nr 15 (rozdzielenie ciekiem wodnym Pokrzywnica).
Z obwodu Szkoły Podstawowej Nr 2 wyłączono ul. Miedzianą i dodano do obwodu Szkoły Podstawowej Nr 11.
„Kosmetyczne zmiany mające charakter dostosowania obwodów do głównych ulic, barier w postaci torów, cieków wodnych, korzystniejszych tras komunikacyjnych miały miejsce także w innych obwodach szkół podstawowych” – czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały. Dziś po raz pierwszy przedstawiono go części radnych. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie Rada Miejska.
MIK, fot. arch.
Napisz komentarz
Komentarze