Liczba zachorowań lawino rośnie. Według danych kaliskiego sanepidu, w pierwszym tygodniu stycznia było ich 98, w drugim już 205, a w trzecim (od 16 do 22 stycznia) aż 438. – W ostatnim tygodniu 6 chorych zostało hospitalizowanych. W trzech przypadkach to dzieci w wieku 0-4 lata, jedna osoba w przedziale wiekowym 5-14 lat i dwie między 15. a 64. rokiem życia – mówi Aldona Radlicka, starszy asystent epidemiologii w Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Kaliszu. – Wyraźnie wzrosła też liczba placówek, które zgłaszają nam przypadki grypy. W ostatnim czasie było ich kilka tygodniowo, teraz już mamy 14.
Dla porównania – w roku ubiegłym takiego problemu nie było. W analogicznym okresie odnotowano 245 zachorowań, w tym – 741. Jeszcze większy powód do zmartwień ma Ostrów Wielkopolski. Tam od początku roku odnotowano aż 8 tysięcy zachorowań na grypę; to dwa razy tyle, co w analogicznym okresie 2016 roku.
Jak uniknąć grypy?
Dbać o higienę (częste mycie rąk) i ograniczyć przebywanie w zatłoczonych miejscach, chociaż przy normalnym funkcjonowaniu – chodzeniu do pracy czy szkoły – chorobie nie da się zapobiec. – W ostatnim czasie mam wielu pacjentów, może nie z grypą, ale są to kataralne sprawy, zapalenie gardła, oskrzeli i dużo w tej chwili wirusowych spraw jelitowych: wymioty, biegunka. Zarażamy jeden drugiego – mówi lekarz Anna Zięba. W przypadku grypy czy przeziębienia radzi, aby po prostu pozostać w domu i „wyleżeć” chorobę. – Na grypę nie stosuje się antybiotyku, bo to wirus. Można leczyć się w domu we własnym zakresie, wyleżeć, przyjmować leki przeciwzapalne, przeciwgorączkowe, dużo pić, cytryna, miód. Jeżeli gorączka nie ustąpi po 3 dniach, należy zgłosić się do lekarza – dodaje Anna Zięba.
W szpitalu zakaz odwiedzin
Rosnąca liczba zachorowań spowodowała, że szpital wprowadził ograniczenia w odwiedzinach pacjentów polegające na:
- bezwzględnym zakazie odwiedzin przez osoby z objawami choroby infekcyjnej (katar, kaszel)
- ograniczeniu liczby osób odwiedzających do maksymalnie 2 jednoczasowo u 1 pacjenta
- respektowaniu odwiedzin w godzinach wcześniej ustalonych tzn. przez cały tydzień (włącznie z sobotą i niedzielą) odwiedziny pacjentów odbywają się od godz. 14.00 do 17.00
- przypomnieniu o obowiązku korzystania z szatni szpitalnej przez osoby odwiedzające.
- Odwiedziny pacjentów w pozostałych godzinach są możliwe jedynie w przypadku pacjentów w stanie ogólnym ciężkim oraz w przypadku pacjentów, u których wystąpiło pogorszenie stanu zdrowia. W takich przypadkach indywidualną zgodę wydaje kierownik oodziału lub lekarz dyżurny , lub gdy ten jest na bloku operacyjnym – lekarz starszy dyżuru - informuje Paweł Gawroński, rzecznik prasowy kaliskiego szpitala.
W całej Wielkopolsce odnotowano w tym roku już 33 tysiące zachorowań na grypę.
MIK, fot. arch.
Napisz komentarz
Komentarze