„Microsoft dla Edukacji” to globalny program bezpłatnego oprogramowania dla szkół. - Publiczne instytucje edukacyjne, szkoły, inne publiczne ośrodki edukacyjne otrzymują bezpłatnie od Microsoftu pakiet Microsoft Office 365 Education. Obejmuje on wszystkie aplikacje Office Professional, a ponadto wiele programów do pracy dydaktycznej, do nauczania, tworzenia testów, formularzy, ankiet, pracy wychowawczej, kontaktu bezpośredniego, klasa w chmurze, szkoła w chmurze, administrowanie i zarządzanie bezpłatne 1 TB dla każdego pracownika i ucznia, słuchacza, konta osobiste i pełne oprogramowanie na cztery urządzenia dla każdego (komputer, laptop, tablet i smartfon) – wymienia Jarosław Wujkowski, nauczyciel konsultant Pracownii Informacji Pedagogicznej i Technologii Cyfrowych. - Jest to także oferta dotycząca zarządzania szkołą czy placówką edukacyjną zarówno z punktu widzenia dyrekcji szkoły, zespołów nauczycielskich, prac rad pedagogicznych, komunikowania on line; ale także dla samorządów terytorialnych wszystkich szczebli.
Jak dodaje, w grupie państw Europy Środkowej i Wschodniej wszystkie państwa na poziomie ministerstw i rządów zapewniają szkołom i placówkom edukacyjnym szeroko rozumiane zabezpieczenie informatyczne, w tym oprogramowanie, sprzęt i dostęp do najnowocześniejszych technologii komunikacyjnych. W Polsce jest inaczej. W związku z tym Microsoft w Polsce koncentruje się na bezpośrednim docieraniu do szkół i samorządów.
Politykę Microsoftu wobec polskiej edukacji i jej miejsce w strategii i rozwoju firmy omówiła Cecylia Szymańska, dyrektor ds. edukacji Microsoft. Działanie programu objaśnił natomiast Janusz Wierzbicki, Trener Microsoft, wykładowca Ośrodka Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie. Przykłady dobrych praktyk we wdrażaniu i praktycznym wykorzystaniu rozwiązań chmurowych zaprezentował wiceprezydent Gniezna, Michał Powałowski. - Miasto zdecydowało się na rozwiązania Microsoftu 3 lata temu i w tym roku zakończy proces we wszystkich szkołach podstawowych, bowiem ostatnia szkoła w sierpniu tego roku będzie już szkołą w chmurze – dodaje Jarosław Wujkowski.
Na konferencji obecni byli m.in. Marzena Wodzińska, członek zarządu województwa wielkopolskiego, przedstawiciele starostów kaliskiego i ostrowskiego, naczelnicy i dyrektorzy wydziałów edukacji z Kalisza, Ostrowa Wielkopolskiego oraz Blizanowa, Opatówka, Koźminka, Liskowa i Żelazkowa.
Po zakończeniu spotkania grupa 30 zainteresowanych dyrektorów i nauczycieli wzięła udział w zajęciach warsztatowych, w trakcie których poznali podstawowe narzędzia, aplikacje i sposoby ich wykorzystania do współpracy w ramach grona pedagogicznego oraz zajęć dydaktycznych.
Kaliski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli jest pierwszym w Wielkopolsce Regionalnym Centrum Innowacji Microsoft. Będzie prowadził certyfikowane szkolenia w zakresie Microsoft Office 365 Educational. Przed konferencją Jan Bartczak, dyrektor ODN oraz Cecylia Szymańska, dyrektor ds. Edukacji Microsoft podpisali umowę o wszechstronnej współpracy między tymi instytucjami.
MIK, fot. org.
Napisz komentarz
Komentarze