Spotkanie z dziełami Sweetka to niezwykła przygoda artystyczna, historyczna i technologiczna. Swoje prace wykonuje bowiem techniką mokrego kolodionu, na wyczernionych asfaltem syryjskim szklanych płytach. W procesie tym powstaje jeden, unikatowy egzemplarz fotografii. Prezentowane szkła mają format 10 x 12 cali. Aby uzyskać taki format, Tomasz Wójcicki sam skonstruował aparat, przypominający urządzenia XIX-wieczne.
Dodatkowo na kaliskiej wystawie pojawią się cztery prace z innych cykli, pokazujące odmienne podejście do techniki w zależności od tematu. Będzie można zobaczyć również jedną odbitkę wykonaną techniką gumy dwuchromianowej.
Cykl prac eksponowany w Galerii w Hallu przedstawia wizję Lublina z drugiej połowy XIX wieku. Osoby na zdjęciach w większości są przypadkowymi statystami, których udało namówić się do współpracy w ramach projektu. Stroje i stylizacje na fotografiach znajdują się na stałe w dyspozycji Atelier.historyczni, które jest jedyną pracownią fotograficzną w Polsce czynną codziennie i pracującą w technice mokrego kolodium.
Centrum Kultury i Sztuki zaprasza na wernisaż wystawy „Miejsca i typy lubelskie końca XIX wieku na fotografii współczesnej, czyli obrazy na szkle, zdejmowane przy pomocy światła” w piątek, 27 stycznia, na godzinę 18.00. Wystawę będzie można oglądać przez miesiąc.
R. Kuciński
Napisz komentarz
Komentarze