Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ilu z nas chodzi do kościoła i przyjmuje Komunię świętą? BADANIE RELIGIJNOŚCI

Pobożność wiernych z diecezji kaliskiej jest na stabilnym poziomie – to główny wniosek z najnowszego raportu praktyk religijnych prowadzonych przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego. Mieścimy się w pierwszej dziesiątce diecezji z najwyższym odsetkiem katolików przyjmujących Komunię św. w trakcie niedzielnej Eucharystii.
Ilu z nas chodzi do kościoła i przyjmuje Komunię świętą? BADANIE RELIGIJNOŚCI

Najnowszy raport opublikowano na początku 2017 roku, ale dotyczy on roku 2015. Jeśli chodzi o dane ogólnopolskie to z analiz Instytutu wynika, że do kościoła chodziło 39,8 proc. Polaków (rok wcześniej, w 2014 roku – 39,1 proc.). Do komunii w 2015 r. przystępowało 17 proc. (w 2014 roku – 16,3 proc). W obu badanych kwestiach nastąpił zatem taki sam wzrost: o 0,7 proc.

Nie można jednak przyjąć, że takie proporcje utrzymują się przez cały rok. Badanie bowiem przeprowadzono w jedną październikową niedzielę.

Są wiernymi, ale nie ma ich w kościele

Jeśli chodzi o wiernych diecezji kaliskiej, to ich wynik jest nieco lepszy od ogólnopolskiego. W naszej diecezji 45,5 proc. z ogólnej liczby zobowiązanych uczęszcza na niedzielne msze święte. W skali kraju to prawie 40 proc. Z tego wynika, że blisko ponad połowa, bo prawie 55 proc. wiernych diecezji kaliskiej nie chodzi do kościoła. Przez ostatnie 3 lata odsetek ten jest na podobnym poziomie. Dość widoczny w statystykach spadek nastąpił w 2012 roku – wówczas w Eucharystii uczestniczyło 44 proc. wiernych, podczas gdy rok wcześniej ponad 48 proc. Obecnie na wszystkie 42 diecezje, nasza zajmuje 12 miejsce pod względem liczby biorących udział w niedzielnych mszach świętych w stosunku do ogólnej liczby katolików na tym terenie.

Najwięcej wiernych chodzi do kościoła w diecezji tarnowskiej – ponad 70 proc. Najmniej w diecezji szczecińsko-kamieńskiej – 26 proc. W latach 80. współczynnik dominicantes dla średniej ogólnopolskiej wynosił nawet 57 proc. Jeszcze w 2003 r. wiernych uczęszczających na msze  było blisko 2 mln więcej niż obecnie.

Są na mszy, ale nie przyjmują Komunii świętej

Druga wartością badaną przez ISKK określana jest mianem współczynnika communicantes. Oblicza się go jako odsetek katolików przyjmujących Komunię św. w trakcie niedzielnej Eucharystii w odniesieniu do ogólnej liczby zobowiązanych. Tu diecezja kaliska uzyskała wynik 20,1 proc. ( za 2014 rok było to 19,2 %). To oznacza, że jedynie co piąty wierny w pełni uczestniczy w Eucharystii. Blisko 80 proc. katolików diecezji kaliskiej nie przyjmuje Komunii świętej. Mieścimy się jednak w pierwszej dziesiątce diecezji z najwyższym odsetkiem katolików przyjmujących Komunię św. w trakcie niedzielnej Eucharystii.

Współczynnik communicantes w diecezji kaliskiej -  odsetek katolików przyjmujących Komunię św. w trakcie niedzielnej Eucharystii w odniesieniu do ogólnej liczby zobowiązanych

Pod koniec 2016 roku dane na temat religijności Polaków opublikował także Główny Urząd Statystyczny. Wynika z niego, że Polacy to w przeważającej części katolicy - przynależność do tego wyznania zadeklarowało 92,8 proc. osób. 69,6 proc. badanych określa się jako wierzących, a 10,5 proc. - głęboko wierzących.

GUS zapytał także Polaków jak często biorą udział w mszach św., wyłączając śluby, pogrzeby i inne sytuacje szczególne. Najliczniejszą grupą - 45,4 proc. - są Polacy uczęszczający na msze, nabożeństwa lub spotkania religijne "raz w tygodniu"; 4 proc. - chodzi do kościoła częściej, 18,2 - 1-2 razy w miesiącu, 26,3 proc. -tylko z okazji świąt lub rzadziej, a 6,1 proc. - nigdy.

Nasza ankieta

Na początku października 2016 roku zapytaliśmy was, jak często chodzicie do kościoła. 32%- taki odsetek tych, którzy oddali głos w naszej ankiecie, deklaruje, że do kościoła chodzi w każdą niedzielę. 21% osób odpowiedziało, że kościół odwiedza tylko w największe święta. Zdecydowana większość, bo 47% ankietowanych, twierdzi, że nie chodzi do kościoła w ogóle. Ankietę wypełniło niemal 1000 osób. Z jednego komputera w ciągu doby można było oddać tylko jeden głos.

Diecezja kaliska w liczbach:

266 parafii diecezjalnych obejmuje 749 027 wiernych

719 830 katolików

44 775 emigrantów - osoby, które są zameldowane na terenie parafii, ale faktycznie przebywają poza Polską

528 księży

38 alumnów

475 księży posługujących duszpastersko

8 581  udzielonych chrztów

7 495 – udzielonej I Komunii świętej

3 577 – udzielonych sakramentów małżeństwa

45,5 –współczynnik dominicantes - oblicza się go jako odsetek katolików uczęszczających na niedzielną Eucharystię w odniesieniu do ogólnej liczby zobowiązanych

20,1 – współczynnik communicantes - oblicza się go jako odsetek katolików przyjmujących Komunię św. w trakcie niedzielnej Eucharystii w odniesieniu do ogólnej liczby zobowiązanych

Pełny raport dostępny jest TUTAJ

AG na podstawie Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego, PAP, fot. archiwum, mapy: www.isk.pl


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 13°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1028 hPa
Wiatr: 17 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama