Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Hymn i inne narodowe symbole ZDJĘCIA

„Jeszcze Polska nie zginęła” – teoretycznie te słowa zna każdy Polak i każdy zaśpiewać potrafi. Z odpowiedzią na pytanie, kiedy powstał, pewnie byłoby znacznie trudniej. Jakie hymny śpiewano przed Mazurkiem Dąbrowskiego? Czy próbowano zmienić tak zwaną Pieśń Legionów Polskich we Włoszech? Jakie są, po co istnieją i w jaki sposób są wykorzystywane symbole narodowe? Na te pytania odpowiadała piątkowa konferencja zorganizowana przez Zespół Humanistów IV Liceum Ogólnokształcącego im. Ignacego Jana Paderewskiego.

Poloniści i historycy IV Liceum Ogólnokształcącego organizują popularno-naukowe sesje od 18 lat. W atrakcyjny sposób starają się poszerzyć wiedzę, zarówno licealistów, jak i goszczących gimnazjalistów, z zakresu szeroko pojętej historii, języka polskiego i wiedzy o społeczeństwie. Tym razem skupili się na hymnie, bo akurat przypada 220. rocznica powstania Mazurka Dąbrowskiego i 90. rocznica ustanowienia go polskim hymnem.

Prelekcji wysłuchała młodzież IV LO

Jedna z prelegentek, Renata Jarentowska, zajęła się początkami polskiej tradycji hymnicznej, sięgającej momentu, kiedy kształtowało się niezależne państwo polskie. - Zaprezentowałam przede wszystkim te pieśni średniowieczne, które młodzież zna, bo one są nawet w kanonie lektur, czyli Gaude Mater Polonia, Bogurodzicę. Powiedzieliśmy sobie o treściach, i religijnych i patriotycznych, które niosą ze sobą te pieśni. Oczywiście głównym bohaterem mojej wypowiedzi był Mazurek Dąbrowskiego – jego geneza, okoliczności pierwszego wykonania, jego recepcja, rozpowszechnienie - powiedziała polonistka.

Rok powstania – 1797, autor słów – Józef Wybicki, kompozytor - nieznany. Oficjalny hymn Rzeczypospolitej Polskiej od 1927 roku. - Te fakty zna większość – mówił dr Marek Kozłowski. - Mało kto wie, że właśnie w okresie międzywojennym próbowano jednak zmienić słowa hymnu”. „Piłsudskiego denerwowały przede wszystkim słowa ‘Przejdziem Wisłę, przejdziem Wartę’, a także ‘Nauczył nas Bonaparte’. Proponował również, aby zmieniono muzykę. Nie znaleziono jednak osoby, która napisałaby tekst i w związku z tym trudno było z kolei znaleźć kogoś, kto do tekstu napisałby melodię.

Tego typu gadżety budzą najwięcej kontrowersji

Kolejna próba ingerencji pojawiła się po ‘45 roku. Propozycję polskiego przywódcy Bolesława Bieruta odrzucił jednak radziecki dyktator - Józef Stalin. W XXI wieku znany kompozytor, Krzesimir Dębski, zasugerował z kolei, że nasz hymn powinien mieć wstęp muzyczny, by nie zaczynać się od razu od śpiewu.

Nie tylko hymnem, ale także innymi narodowymi znakami zajęła się Joanna Kucińska w referacie „Signa Polonica. Od sztandaru do T-shirtu”. Zwróciła uwagę, że narodowe symbole oczywiście pojawiają się zawsze podczas oficjalnych wydarzeń, ale także - od niedawna – stały się doskonałym produktem. Zdobią już nie tylko odzież i akcesoria kibiców sportowych, ale także przedmioty i gadżety wykorzystywane w życiu codziennym. - Są to czasem nawet przedmioty, które nie dodają wartości narodowym barwom i znakom, a wręcz je deprecjonują – mówiła polonistka. - Myślę tu o polskich motywach, znakach na bieliźnie, na wycieraczkach do butów czy flagach eksponujących na przykład marki piwnych browarów.

dr Marek Kozłowski i Joanna Kucińska

Popularno-naukowej sesji towarzyszyła wystawa będąca częścią projektu „Jeszcze Polska nie umarła”, który stworzył Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Kaliszu i Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy. Ekspozycja pod hasłem „Józef Wybicki – patriota czasów oświecenia” dokumentuje życie oraz działalność społeczną i polityczną twórcy hymnu.

R. Kuciński, zdj. autor



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
słabe opady śniegu

Temperatura: -1°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 35 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: WandziaTreść komentarza: "....energooszczędnego oświetlenia", nie wiem czy ktos zauważył, ale Kalisz jest pionierem ograniczania oświetlenia w kraju, jeżeli chodzi o oświetlenie ulic czy chodników.. lampy zapalają się kiedy jest już dosłownie ciemno, tak jakby wyciskali każdy WAT oszczędności nie patrząc na bezpieczeństwo :( tak samo te lampy swiecą z mocą ok 40% swojej mocy, nie co lepiej jest przy przejściach, tam może max 70%. Sprawdzałem luxometrem - tym powinna zająć się prokuratura jako rażące świadome narażanie życia mieszkańców. Co do energooszczędności to jak wyłącza w ogóle, to będzie najbardziej oszczędnie. Ta cała bajka o emisji itp jest wciskana tylko masie .... Oszczędzajmy każdy WAT energii, ale zachęcamy do zakupu auta elektrycznego i punkty ładowania z mocą 150kW zapraszają blhahhaa, nie jedna wioska tyle nie ciągnie w ciągu tygodnia co taka stacja ładowania.Data dodania komentarza: 11.01.2025, 06:39Źródło komentarza: Za te DROGI bierze się Kalisz w 2025 rokuAutor komentarza: argusTreść komentarza: Pod Kaliszem (od strony Ostrowa) powinien być węzeł KDP rozdzielający kierunek z Łodzi na Poznań i Wrocław.Data dodania komentarza: 10.01.2025, 23:38Źródło komentarza: Gdzie zatrzyma się szybka kolei? Mamy NAJNOWSZE mapyAutor komentarza: asTreść komentarza: Porobili sobie zdjęcia, zjedli co zjedli i pojechali. A potem Szymek najwyżej się popłaczeData dodania komentarza: 10.01.2025, 21:02Źródło komentarza: Hołownia w Kaliszu. „Powinienem zerwać koalicję już ze 20 razy"Autor komentarza: efkaTreść komentarza: do pani Wiśnia --już raz napisałam ---PRAWDZIWA Z CIEBIE WIŚNIA !!! myślę ,że domyślasz się na kogo tak się mówi powszechnie --a co do mojego wpisu ----wolę tak umrzeć , niż kolejny raz w życiu , znosić rządy tych co to KARTKI NA ŻYWNOŚĆ WPROWADZALI W POLSCE ----a teraz nic lepszego nas nie czeka ---- słowa głośno wypowiedziane przez NIEMRĘ w PE----TRZEBA POLSKĘ ZAGŁODZIĆ --I WŁASNIE TO ROBI OBECNY RZĄD HERR TUSKA .Data dodania komentarza: 10.01.2025, 16:49Źródło komentarza: Kilkaset osób straci pracę. "Noworoczne postanowienie zarządu"
Reklama