Program już ruszył. Podzielony jest na trzy etapy. Najpierw teoria. Chodzi nie tylko o samo badanie dzieci, ale też przeszkolenie nauczycieli i rodziców, którzy mają wiedzieć, że próchnica to choroba. I jak każdej można zapobiegać. Wystarczy kilka minut dziennie. Pasta i szczotka do zębów. – Pierwszy etap to przeszkolenie nauczycieli, drugi rodziców i dopiero po tym dzieci odwiedzą gabinet stomatologiczny – wyjaśnia Tomasz Rogoziński, naczelnik Wydziału Spraw Społecznych i Mieszkaniowych Urzędu Miejskiego w Kaliszu.
Najważniejsze, by dzieci robiły to regularnie. Minimum raz na sześć miesięcy. Jednak do tego też trzeba się przyzwyczaić. Dlatego miasto zaczyna od pięciolatków. - Dziecko musi współpracować ze stomatologiem. Zbyt małe, które będzie zmuszane do takiej współpracy może odnieść traumę i później będzie miało lęk przed stomatologiem – wyjaśnia Piotr Lisowski, lekarz i radny Rady Miejskiej Kalisza. - Nam chodzi, by współpraca ze stomatologiem i zdrowe zęby były do końca życia, czyli powiedzmy 100 czy może nawet 120 lat, bo tyle, jak mówią specjaliści, mamy żyć.
Kiedy dorośli zakończą szkolenie do gabinetu stomatologa pomaszerują pięciolatki. W drodze przetargu miasto podpisało umowę z NZOZ CEFALMED. - Wizyta w gabinecie stomatologicznym to przegląd jamy ustnej, profilaktyka wad zgryzu, instruktarz mycia zębów, usunięcie osadów na płytce nazębnej i lakierowanie – zdradza szczegóły Karolina Pawliczak, wiceprezydent Kalisza.
Koszt programu profilaktyki stomatologicznej na pięciolatków to 38 tysięcy złotych. Jest to jeden z 9 programów zdrowotnych zaplanowanych przez miasto w tym roku.
AW, fot. pixabay.com
Napisz komentarz
Komentarze