Przełajem po srebro. Kinga wicemistrzynią Polski! ZDJĘCIA

W zeszłym roku zdobyła sześć medali mistrzostw Polski. W tym ma już dwa, choć to dopiero początek sezonu. Kaliszanka Kinga Grabowska, bo o niej mowa, ostatni skalp dołożyła w sobotę. Tego dnia została wicemistrzynią kraju w biegach przełajowych LZS.

Zmagania w ramach Mistrzostw Polski LZS odbyły się w sobotę w Szwajcarii Żerkowskiej. Na starcie stawiła się cała krajowa czołówka specjalizująca się w biegach długich, na czele z młodzieżowymi kadrowiczami i medalistami najważniejszych imprez. Rywalizacja toczyła się na różnych dystansach, w zależności od kategorii wiekowej. W tej do lat 20 kobiet do przebiegnięcia były dwa kilometry. Z tą trasą fantastycznie poradziła sobie Kinga Grabowska, która linię mety minęła jako druga. Lepsza od kaliszanki okazała się jedynie Łucja Wiktorowicz z Opoczna, która szykuje się do startu w mistrzostwach Europy w biegach przełajowych i była główną faworytką do złota. W pokonanym polu zaś zawodniczka UKS Dziewiątka pozostawiła utytułowane biegaczki, medalistki MP w biegach na 3000 i 5000 m, m.in. Annę Wiktorczyk. – Jestem zadowolony ze startu Kingi – podkreśla jej trener Waldemar Olszyna. – Tym bardziej, że pokonała trzecią na mecie mistrzynię Polski w biegu na 5000 m – dodaje.

Dla lekkoatletki z Kalisza to już drugi w tym roku medal wywalczony w zawodach rangi mistrzostw Polski. Wcześniej zdobyła brąz Halowych Mistrzostw Polski Juniorek, w których wystartowała na dystansie 800 metrów. Ubiegły rok zakończyła natomiast z dorobkiem aż sześciu krążków MP, co jest nie lada wyczynem. – W lekkiej atletyce trzeba pokonać kilkuset rywali, żeby móc w ogóle walczyć o medal. Mam nadzieję, że Królowa sportu będzie postrzegana w Kaliszu tak jak w całej Polsce i Europie. W przeciwnym razie szkoda tylko wysiłku i poświęcenia młodych zawodników – mówi trener Olszyna.

W żerkowskich przełajach uczestniczyli też zawodnicy UKS 12. Najlepiej spośród nich zaprezentował się Wiktor Wachowski, który w biegu na 3000 metrów w kategorii U18 zajął świetne siódme miejsce. W najliczniej obsadzonej rywalizacji – biegu młodziczek na 1500 m – wystartowały z kolei trzy kaliszanki. Na dziesiątym miejscu sklasyfikowana została Nikola Kasprzycka, szesnasta była Weronika Tomaszewska, a siedemnasta Martyna Kurzajczyk. Reprezentanci „Dwunastki” rywalizowali ponadto w biegu na 2000 m w kat. U18, w którym dziesiąta była Iwona Tomczak, a także w biegu na 1000 m dzieci starszych, w którym jako dziewiąty zameldował się Mateusz Bielak.

– Start ten był dla juniorów ostatnim sprawdzianem przed Mistrzostwami Polski, które odbędą się za tydzień w Jeleniej Górze, natomiast młodziczki będą rywalizować 18 marca w Poznaniu podczas Międzywojewódzkich Mistrzostw Młodzików – informuje Waldemar Olszyna.