Pismo samorządowców Wspólnota od lat publikuje wiele rankingów dotyczących polskich samorządów. Takie zestawienie powstało jednak po raz pierwszy. Twórcy rankingu badali stopień feminizacji na wszystkich szczeblach samorządów terytorialnych. – Ponieważ systemy wyborcze są różne na różnych poziomach, musieliśmy zastosować odmienne algorytmy obliczania końcowego wskaźnika feminizacji dla różnych jednostek samorządu – tłumaczy prof. Paweł Swianiewicz, współautor rankingu.
W przypadku gmin badacze brali pod uwagę płeć wójta lub burmistrza i udział kobiet w radzie gminy. Oba czynniki mają taką samą wagę. W przypadku miast na prawach powiatu dodatkowo odnotowywano płeć przewodniczącego rady. We władzach i województwach algorytm obliczeniowy uwzględniał jeszcze udział kobiet zarządzie danej struktury.
Kalisz bliżej końca listy
Kalisz w swojej kategorii, czyli miast na prawach powiatu wypadł słabo. Na 66 miast zajął pozycję 54. Wskaźnik feminizacji w naszym samorządzie wyniósł 8 proc. Wynika to m.in. z faktu, że w rankingu nie uwzględnia się płci wiceprezydentów, a te stanowiska w Kaliszu obejmują dwie kobiety. Mamy za to mężczyzn na stanowiskach prezydenta i przewodniczącego rady.
Lepiej od miasta wypadł powiat. Stopień feminizacji we władzach powiatu kaliskiego wynosi 12,57 %. Wynik ten daje powiatowi miejsce w połowie stawki, bo 135 na 314 powiatów w Polsce.
Stawiszyn z czwartym wynikiem w kraju!
Pismo Wspólnota badało też gminy. Największy stopień feminizacji jest w gminie Stawiszyn. Stopień feminizacji w tym samorządzie wynosi aż 73,33%, co jest czwartym wynikiem wśród gmin całego kraju!
Najbardziej męskim samorządem jest natomiast Żelazów. Tam stopień feminizacji wynosi zaledwie 3,3 %, co daje tej gminie odległą, 1523 lokatę.
Ostrów Wielkopolski zajmuje 40. pozycję w swojej kategorii z wynikiem 65,22. Najbardziej sfeminizowanym samorządem w Polsce jest Flombork z wynikiem 86,67 %. Pełny ranking dostępny jest TUTAJ.
M. Spętany, fot. archiwum
Napisz komentarz
Komentarze