Ma być funkcjonalny i nowoczesny, a jednocześnie nawiązywać do kilkutysiącletniej historii zleceniodawcy. Architektoniczne Biuro Projektowe WEIRAUCH ma na swoim koncie kolejną udaną realizację. Tym razem bardzo prestiżową i wagi międzynarodowej, bo biuro z Kalisza zaprojektowało siedzibę Ambasady Arabskiej Republiki Egiptu w Warszawie.
24.11.2024 07:11
Źródło:
Architektoniczne Biuro Projektowe W E I R A U C H
Kaliskie Biuro Projektowe WEIRAUCH działa już od 33 lat. Na swoim koncie ma już setki udanych projektów w Polsce i zagranicą, przeróżnych formatów i funkcjonalności tworzonych przez nich budowli. Takie zlecenia jak to jedno z najnowszych zawsze sprawia, że w żyłach projektantów WEIRAUCH szybciej płynie krew. Bo to sprawa o znaczeniu międzynarodowym, a sam fakt, że zagraniczny kontrahent to właśnie firmie z Kalisza powierzył to zadanie, to ogromne wyróżnienie. Chodzi o projekt Ambasady Egiptu w Warszawie.
Architektura nowej siedziby Ambasady Arabskiej Republiki Egiptu w Warszawie zgodnie z zaleceniami inwestora miała być częściowo inspirowana budynkiem Ambasady ARE w Waszyngtonie. Wykorzystanie do wykończenia elewacji budynku masywnych, kamiennych płyt miało nadać budynkowi charakter powagi i prestiżu.
Portal wejściowy do ambasady, „masyw” nawiązuje do starożytnych form architektury egipskiej. Bryła budynku zbudowana jest w sposób symetryczny z rytmem okien mającym na celu przywołanie skojarzenia antycznych kolumnad – mówi nam Maciej Weirauch, założyciel i właściciel Architektonicznego Biura Projektowego WEIRAUCH.
Kaliska firma WEIRAUCH to zlecenie zrealizowało razem z biurem Adam Ciuk Architekci, które zapewniło najwyższe międzynarodowe standardy obsługi klienta oraz doskonały kontakt z urzędnikami egipskiego MSZ. Tego typu unikatowe zlecenia, bo ambasada jest tylko jedna, wymagają z jednej strony bezkompromisowego wsłuchania się w potrzeby klienta, a z drugiej wykorzystania własnego doświadczenia i dobrej intuicji do podsunięcia najlepszych rozwiązań.
Wyróżnia nas przede wszystkim indywidualny styl architektoniczny, który zawsze dostosowujemy do indywidualnych potrzeb klienta, konkretnej lokalizacji oraz kompleksowa, najwyższej jakości obsługa klienta. Dokumentacje powstają z wykorzystaniem profesjonalnych, licencjonowanych technologii komputerowych. Integralną częścią każdego projektu jest fotorealistyczna wizualizacja. Na życzenie inwestora wykonujemy również animacje komputerowe.
Budynek zawiera m.in. biura, gabinety, sale wielofunkcyjne, a także konsulat i pomieszczenia reprezentacyjne. Na przedpolu budynku znalazł się niewielki parking dla gości, a na tyłach – kameralny ogród z fontanną i ozdobną zielenią. Kolorystyka wnętrz i elementów wyposażenia nawiązuje do barw flagi egipskiej (czerwony, biały, czarny). W aranżacji zastosowano również elementy z naturalnego drewna, mozaikę ceramiczną oraz jasny granit na posadzkach części wspólnych.
Sądzimy, że najważniejszy jest pierwszy kontakt z klientem, podczas którego omawiamy zakres przyszłego przedsięwzięcia oraz analizujemy teren inwestycji. Następnym etapem jest przedstawienie inwestorowi koncepcji funkcjonalno-przestrzennej z zaproponowaniem architektury obiektu w formacie 3D, po uwzględnieniu jego wcześniejszych sugestii i proponowanych zmian.Po ostatecznej akceptacji projektu koncepcyjnego przez inwestora przygotowujemy pełną wielobranżową dokumentację techniczną. Są to opracowania, dzięki którym inwestor uzyskuje pozwolenie na budowę oraz może zrealizować inwestycję – mówi Maciej Weirauch.
W przypadku ambasady Egiptu Architektoniczne Biuro Projektowe WEIRAUCH z Kalisza zastosowało tradycyjny, stosowany w Egipcie od tysięcy lat budulec, ale w połączeniu z technologią XXI wieku.
Dwukondygnacyjny hol wejściowy zdobią panele pokryte fornirem z orzecha amerykańskiego oraz trójkątne lampy, co stanowi subtelne nawiązanie do geometrii piramid. W części konsularnej zaprojektowano specjalną gablotę z ekspozycją artefaktów archeologicznych – można je będzie oglądać, oczekując na przykład na wydanie wizy turystycznej.
Nowatorskie rozwiązania dotyczą zastosowania specjalnych systemów zabezpieczeń nie tylko w budynku, ale również zabezpieczeń całego terenu na zewnątrz ambasady. Są to między innymi wyrafinowane systemy teleinformatyczne, alarmowe, przeciwpożarowe oraz zabezpieczenia antyterrorystyczne. Wszystkie zaproponowane przez nas rozwiązania techniczne zostały w sposób szczegółowy zaprezentowane i uzgodnione z inwestorem na etapie projektu, a ich działanie sprawdzone przed oddaniem obiektu do użytkowania – opisuje proces tworzenia projektu Maciej Weirauch.
Co warto podkreślić - generalnym wykonawcą inwestycji była kaliska Grupa Antczak.
Napisz komentarz
Komentarze