Celem projektu jest stworzenie sieci szlaków rowerowych, które będą spinać różne miejscowości położone na terenie powiatu kaliskiego z samym miastem i Gołuchowem na terenie powiatu pleszewskiego. Dzięki współpracy, która umożliwi mieszkańcom rekreacyjne przemieszczanie się po ścieżkach, ale przede wszystkim da możliwość podróżowania nimi do pracy, możliwe jest pozyskanie wsparcia z ZITów. Całość koordynuje powiat kaliski. W czterech jego gminach: Blizanów, Opatówek, Godziesze i Szczytniki powstanie 16 kilometrów nowych ciągów pieszo - rowerowych, mówi Krzysztof Nosal, starosta kaliski. – Te ścieżki, które budujemy dochodzą do ścieżek już zbudowanych, np. w gminie Szczytniki będzie taki parking dla rowerów przy drodze krajowej i od drogi krajowej będą odchodziły ścieżki rowerowe w prawo i w lewo, ale ta ścieżka jest również wzdłuż drogi krajowej. Tak samo w Opatówku, tak samo w gminie Godziesze, czyli wpasowujemy się w to, co już zostało zbudowane. Łączymy to w logiczną całość - wyjaśnia.
W ramach projektu zaplanowano budowę ścieżek na drodze powiatowej od miejscowości Stobno do miejscowości Godziesze Wielkie - 3,4 km. Drugi odcinek o długości 0,9 km to Borek- Wolica. Kolejny ciąg ścieżek rowerowych realizowany będzie na terenie gminy Szczytniki: od Szczytnik do Iwanowic 3,3 km oraz Szczytniki - Cieszyków 3,3 km. W miejscowości Opatówek na odcinku od drogi krajowej nr 12 (w rejonie siedziby Colian) do Trojanowa to 2,1 km. A kolejny odcinek na terenie gminy Opatówek to Tłokinia Kościelna - Rożdżały 1,4 km.
Wraz z gminą Blizanów powiat chce realizować dwa odcinki ścieżek na terenie tej gminy. Pierwszy z nich o długości 1,5 km będzie łączyć Warszówkę z Pruszkowem, a drugi o długości 0,7 km Pawłówek z Piotrowem i połączy się ze ścieżkami kaliskimi. W samym Kaliszu, wzdłuż ulicy Godebskiego - od ronda generała Altera do granic miasta - zostanie wybudowany 600-metrowy odcinek za 400 tysięcy złotych. - Dzięki temu również mieszkańcy Kalisza będą mieli możliwość poruszania się na długie trasy po powiecie – mówi Grzegorz Sapiński, prezydent Kalisza. - Natomiast mieszkańcy powiatu będą mogli nawet na rowerach przyjeżdżać do pracy do Kalisza i tutaj przesiadać się do transportu zbiorowego.
Do projektu włączył się także powiat pleszewski z dwoma odcinkami na terenie gminy Gołuchów: w miejscowościach Krzywosądów - Karsy (tam mają powstać ponad 2 kilometry drogi dla jednośladów ) oraz Kucharki - Kuchary z prawie 4-kilometrowym odcinkiem. Przy okazji nadzwyczajnej sesji poświęconej budowie ścieżek powstało pytanie, co z jej budową na innej uczęszczanej przez cyklistów trasie? - Czy jest zaplanowana ścieżka rowerowa z Kalisza na Szałe? – pytał Grzegorz Chwiałkowski, radny „Wszystko dla Kalisza”. - To chyba najbardziej uczęszczana przez mieszkańców Kalisza trasa i jak się orientuję jest też najbardziej niebezpieczna. Ratujemy się tym, mówię o rowerzystach, że ten odcinek do tamy pokonujemy ścieżką rowerową z Rajskowa, ale jak z tamy się zjedzie na drogę główną to śmierć w oczach.
Ścieżka ma powstać. Jeszcze w tym roku od granic Szałego w kierunku Trojanowa. To oczywiście przedsięwzięcie gminy Opatówek. Kalisz chce szukać pieniędzy w Narodowym Programie Przebudowy Dróg Lokalnych. - Przygotowujemy projekt na kompleksową przebudowę tej drogi, od ronda u zbiegu ul. Pokrzywnicka - Starożytna do granicy miasta i obok przebudowy jezdni chcemy wykonać po jej lewej stronie, patrząc od ronda w kierunku Szałego, ścieżkę rowerową i chodnik na całej długości – zdradza Grzysztof Gałka z Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji w Kaliszu.
Wniosek na prawie 10 milionów zł potrzebnych, by zbudować ponad 20 kilometrów ścieżek rowerowych musi być złożony do 17 marca. Realizacja inwestycji, jeśli samorządy dostaną pieniądze, zacznie się jeszcze w tym roku.
AW, zdjęcia autor
Napisz komentarz
Komentarze