Od początku sezonu grzewczego strażnicy regularnie przeprowadzają kontrole palenisk - tylko w pierwszym kwartale tego roku 172, z czego 124 z własnej inicjatywy, a pozostałe na wniosek mieszkańców. W tym celu powołano nawet specjalny zespół Eko, który sprawdza, czy właściciele posesji nie spalają odpadów. Mundurowi starają się przede wszystkim edukować kaliszan, ale nie do wszystkich trafią ich argumenty. - Problematyka jest na tyle ważna, że nie można jej bagatelizować. Strażnicy miejscy zaczęli więc pobierać do analizy próbki popiołu z pieców centralnego ogrzewania – mówi Dariusz Hybś, komendant Straży Miejskiej Kalisza. – Mamy już pierwsze wyniki analiz próbek odpadów paleniskowych po kontrolach pieców przeprowadzonych w kwietniu tego roku. Sprawdzono wtedy dwie posesje: jedną usytuowaną w centrum miasta, a drugą na osiedlu domków jednorodzinnych.
W obu przypadkach właściciele zaprzeczali, że palą odpadami. Analizy nie pozostawiają żadnych wątpliwości. - Zarówno w pierwszym, jak i w drugim przypadku okazało się, że w popiołach znajdowały się resztki niedopalonych odpadów biologicznych w postaci: kości, pozostałości folii aluminiowej z opakowań wielomateriałowych oraz fragmenty nadtopionych tworzyw sztucznych. Ich obecność świadczy o spalaniu substancji niedozwolonych – mówi Dariusz Hybś. - W badanych próbkach stwierdzono również przekroczenie dla stężenia cynku w ilościach charakterystycznych dla produktów spalania niedozwolonych substancji. To ewidentnie wskazuje, że mieszkańcy pomimo wielu próśb i apeli, nadal spalają w przydomowych paleniskach wszelkiego rodzaju odpady, które prawnie są zabronione.
Obaj gospodarze poniosą konsekwencje: jeden został ukarany mandatem w wysokości 500 zł, a druga sprawa zakończyła się skierowaniem wniosku o ukaranie do Sądu Rejonowego. Straż miejska zapowiada, że to nie koniec kontroli. - Wciąż otrzymujemy od mieszkańców informacje o podobnych nieprawidłowościach. Na wszystkie zgłoszenia staramy się niezwłocznie reagować – zapewnia komendant jednostki.
W tym roku za palenie odpadami mundurowi nałożyli 19 mandatów karnych na łączna kwotę 2250 złotych. Pouczono 83 osoby i skierowano jeden wniosek do Sądu Rejonowego w Kaliszu. Ponadto przeprowadzono 11 spotkań z przedszkolakami o tematyce ochrony środowiska.
MIK, fot. Straż Miejska Kalisza
Napisz komentarz
Komentarze