O sytuację kaliskich nauczycieli w interpelacji do prezydenta pyta radny PO, Sławomir Chrzanowski: - W związku z reformą edukacji (przyp. aut.) jestem przekonany, że w wielu wypadkach będzie brakowało godzin do całego etatu, być może część pedagogów w ogóle nie zmieści się w siatce zajęć po reorganizacji. Będziemy mieli do czynienia z wieloma ludzkimi dramatami. Każdy rodzic doskonale wie jednak, że w szkołach nie brakuje nauczycieli, którzy są już w wieku emerytalnym, a nadal uczą. Mimo, że po odejściu z pracy będą mieli źródło utrzymania, to blokują etaty młodszym nauczycielom, którzy – jeśli stracą zatrudnienie w swojej szkole – zostaną z niczym – twierdzi radny.
Sławomir Chrzanowski zapytał prezydenta, ilu nauczycieli, którzy mogliby przejść na emeryturę, uczy w kaliskich szkołach w wymiarze ponad pół etatu i jaki stosunek ma do nich Wydział Edukacji w kontekście braku pracy dla młodszych nauczycieli.
Zatrudnienie emeryta – tylko w wyjątkowych sytuacjach
W szkołach w Kaliszu obecnie pracuje 56 nauczycieli, którzy mają możliwość przejścia na emeryturę, a są zatrudnieni w wymiarze ponad pół etatu. Jak wyjaśnia prezydent, zatrudnienie emerytów może mieć tylko charakter wyjątkowy, uzasadniony potrzebami dydaktycznymi. – Natomiast należy zauważyć, że przepisy prawa pracy, w tym Karta Nauczyciela, nie dają możliwości zwolnienia nauczyciela zatrudnionego na zasadzie mianowania lub umowy o pracę na czas nieokreślony ze względu na posiadanie statusu emeryta – odpowiada Grzegorz Sapiński.
Uchwałą Sądu Najwyższego wprowadzono bowiem normę, że osiągnięcie wieku emerytalnego i nabycie prawa do emerytury nie może stanowić wyłącznej przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę.
Ilu nauczycieli straci pracę?
W szkołach obecnie trwa wielka kadrowa reorganizacja. Na ten moment nie można powiedzieć czy w ogóle i ilu kaliskich nauczycieli straci pracę przez reformę edukacji minister Zalewskiej. – Arkusze organizacyjne obecnie wpływają i są weryfikowane przez Wydział Edukacji, następnie podlegają opiniowaniu przez nadzór pedagogiczny i dopiero wówczas są zatwierdzane przez organ prowadzący (do 29 maja). Ruch kadrowy trwa do końca maja – przekazuje prezydent Kalisza.
Wiadomo, że nauczyciele zatrudnieni w dotychczas funkcjonujących szkołach staną się z mocy prawa nauczycielami szkół tworzonych w ramach nowego systemu. I tak:
nauczyciele 6-letnich szkół podstawowych staną się nauczycielami szkół 8-letnich,
nauczyciele zasadniczych szkół zawodowych staną się nauczycielami szkół branżowych I stopnia,
nauczyciele 4-letnich techników staną się nauczycielami 5-letniego technikum,
nauczyciele 3-letnich liceów ogólnokształcących staną się nauczycielami 4-letnich liceów ogólnokształcących.
Natomiast nauczyciele gimnazjów, których dalsze zatrudnienie w roku szkolnym 2017/2018 nie będzie możliwe z uwagi na wygaszanie gimnazjum, zostaną przeniesieni w stan nieczynny ***
Jeśli nauczyciel nie wyrazi na to zgody, wówczas stosunek pracy zostanie rozwiązany z końcem roku szkolnego 2017/2018. Do rozwiązania stosunków pracy w gimnazjach dojdzie z końcem roku szkolnego 2018/2019. Nauczyciele otrzymają z tego tytułu odprawy.
Banki ofert pracy dla nauczycieli
Aby ułatwić nauczycielom znalezienie zatrudnienia w okresie stanu nieczynnego, wprowadzono obowiązek udostępniania na stronach internetowych kuratoriów oświaty informacji o wolnych stanowiskach nauczycielskich. Informacje te mają udostępniać kuratorom dyrektorzy szkół. Taki system ma działać do końca wakacji 2023 roku. Pierwszeństwo w zatrudnieniu będą mieli nauczyciele znajdujący się w stanie nieczynnym.
Oferty pracy z wielkopolskich szkół ma publikować na swojej stronie internetowej Kuratorium Oświaty w Poznaniu. Znajdziesz je TUTAJ Niestety do tej pory nie ukazała się żadna oferta z Kalisza.
Co z świeżo upieczonymi nauczycielami?
Czy w takiej sytuacji absolwenci studiów ze specjalizacją nauczycielką, którzy chcieliby pracować w zawodzie w ogóle mają na to szansę? W związku zapisem art. 226 ustawy o reformie oświaty raczej nie, bo ustawa mówi wyraźnie o pierwszeństwie dla pedagogów z doświadczeniem.
„W okresie do dnia 31 sierpnia 2020 r. pierwszeństwo w zatrudnieniu na wolnych stanowiskach pracy dla nauczycieli w szkołach prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego przysługuje:
1) nauczycielom przeniesionym w stan nieczynny, nauczycielom którzy otrzymali informację o przeniesieniu ich w stan nieczynny z początkiem kolejnego roku szkolnego oraz nauczycielom, którzy złożyli wniosek o przeniesienie w stan nieczynny w trybie art. 20 ust. 5c ustawy – Karta Nauczyciela;
2) nauczycielom, z którymi rozwiązano stosunek pracy w trybie art. 228 ust. 2, z dniem wypowiedzenia im stosunku pracy.
*** Stan nieczynny - przeniesienie w stan nieczynny jest uprawnieniem nauczyciela mianowanego, bądź dyplomowanego, któremu szkoła – z powodu częściowej likwidacji, zmniejszenia liczby oddziałów lub zmiany planu nauczania – nie może zagwarantować dalszego zatrudnienia w pełnym wymiarze godzin. Tutaj stosunek pracy nie ulega rozwiązaniu, a jedynie „zawieszeniu” na okres maksymalnie sześciu miesięcy. W tym okresie nauczyciel zachowuje pierwszeństwo zatrudnienia, jeśli tylko w szkole pojawi się możliwość zatrudnienia go w pełnym wymiarze zajęć. Po upływie tego okresu, stosunek pracy nauczyciela wygasa z mocy prawa.
Zgodnie z art. 20 ust. 6 Karty Nauczyciela nauczyciel pozostający w stanie nieczynnym zachowuje prawo do comiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego za pracę oraz prawo do innych świadczeń pracowniczych (bez dodatków: funkcyjnego, stażowego, motywacyjnego), do czasu wygaśnięcia stosunku pracy.
AG, portaloswiatowy.pl, kartanauczycielablog.pl, fot. pixabay
Napisz komentarz
Komentarze