W ubiegłym roku Sejm przyjął uchwałę dekomunizacyjną. Zgodnie z tą ustawą nazwy budynków, dróg, ulic, mostów i placów nadawane przez jednostki samorządu terytorialnego nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny ani w inny sposób takiego ustroju propagować. Samorządy miały na to rok od wejścia w życie przepisu. Z nowymi nazwami ulic musimy się zatem uporać do września tego roku. Już 18 maja radni będą debatować o wytypowanych w wielomiesięcznym procesie nowych nazwach sześciu kaliskich ulic. Najprawdopodobniej zostaną one zatwierdzone i tak:
Ul. Stefana Dybowskiego zmieni nazwę na Benedykta Dybowskiego,
Marii Koszutskiej na Gustawa Arnolda Fibigera
Józefa Koszutskiego na Władysława Reymonta,
Lucjana Szenwalda na Cypriana Kamila Norwida
Bolesława Rumińskiego na Zacisze
Hanki Sawickiej na Prymasa Stefana Wyszyńskiego
Co o zmianie myślą mieszkańcy i jak wyglądał proces wyboru nowych nazw? Więcej w materiale wideo.
Przypominamy, że pisma oraz postępowania sądowe i administracyjne w sprawach dotyczących ujawnienia w księgach wieczystych oraz uwzględnienia w rejestrach, ewidencjach i dokumentach urzędowych zmiany nazwy będą wolne od opłat.
Istotny jest fakt, że zmiana nazwy ulicy nie ma wpływu na ważność dokumentów, w których jest uwzględniona dotychczasowa nazwa ulicy, wydane więc dowody rejestracyjne, dowody osobiste i prawa jazdy zachowują swoją ważność.
AG, fot. wideo
Napisz komentarz
Komentarze