Marta na „szóstkę”, pucharowy debiut Kasi

W drugiej w tym roku edycji Pucharu Świata w sprincie kajakowym wystartowały dwie kaliszanki. W węgierskim Szeged Marta Walczykiewicz była szósta w finale A K1 200 metrów, natomiast debiutująca w międzynarodowej imprezie seniorek Katarzyna Kołodziejczyk zajęła trzecie miejsce w finale B K4 500 metrów.

Do finału jedynek na 200 metrów Marta Walczykiewicz awansowała z trzecim czasem, ale kilka zawodniczek miało zbliżone rezultaty, więc decydujący o medalach wyścig zapowiadał się niezwykle emocjonująco. I taki też był, bo niemal do samego finiszu nie było wiadomo, jak ułoży się kolejność na podium. Aspirowało do niego sześć kajakarek. Różnice między nimi były niewielkie i ostatecznie zmieściły się one w granicach jednej sekundy. Najszybciej na mecie zameldowała się Węgierka Lora Ducz (39.411), druga była Nowozelandka Aimee Fisher (39.718), a trzecia Francuzka Sarah Guyot (39.942). Wszystkie medalistki zeszły poniżej 40 sekund, co świadczy o tym, w jak szybkim tempie toczyła się rywalizacja. Wicemistrzyni olimpijska z Rio uzyskała szósty wynik (40.288). Przypomnijmy, że dzień wcześniej Marta wygrała swoją serię półfinałową, a w piątek była druga w wyścigu eliminacyjnym. Przed tygodniem w pierwszej tegorocznej serii PŚ wywalczyła brąz. W Szeged stawka była jednak o wiele mocniejsza, stąd i o medal było o wiele trudniej.

Na węgierskim torze startowała jeszcze jedna kaliszanka. Mowa o Katarzynie Kołodziejczyk, dla której był to debiut w seniorskim Pucharze Świata. Jak informowaliśmy wcześniej, zawodniczka KTW popłynęła w K4 500 metrów wspólnie z innymi młodymi kadrowiczkami – Justyną Iskrzycką, Pauliną Paszek i Anną Puławską. Biało-czerwone rywalizowały w niedzielę w finale B, w którym finiszowały na trzeciej pozycji, przegrywając o ponad pół sekundy z Dunkami i minimalnie z Kanadyjkami.

Ostatnia, trzecia w tym roku seria Pucharu Świata odbędzie się w Belgradzie w dniach 2-4 czerwca.