Piorun to potężne wyładowanie elektryczne o natężeniu prądu sięgającym 100 000 A i temperaturze powietrza bliskiej 30 000°C. Jak przyznaje strażak-z OSP Sulisławice, Ireneusz Lewandowski, uderzenia pioruna w budynki nie zdarzają się często, ale gdy już do nich dojdzie, przynoszą duże straty: Sam pożar może spowodować duże zniszczenie, a do tego dochodzi jeszcze zniszczenie instalacji elektrycznych i urządzeń elektronicznych.
Do większości pożarów budynków mieszkalnych i gospodarczych spowodowanych uderzeniem pioruna nie doszłoby, gdyby nie brak instalacji odgromowej, która wynaleziona została aż 262 lata temu. I pomimo wielu unowocześnień, nadal działa tak samo.
Ładunek elektryczny jest sprowadzany przez instalację odgromową do instalacji poziomej ziemnej lub fundamentowej i to wszystko – tłumaczy Józef Pilarczyk, właściciel firmy Elektryk.
Ceny kupna i instalacji piorunochronu zależą od metrażu domu i liczby pięter. Trzeba za nią zapłacić od 500 do nawet 3 tysięcy złotych. Obowiązkowo instalacje odgromowe powinny być montowane na wysokich budynkach wielorodzinnych znajdujących na obszarze szczególnie narażonym na wyładowania elektryczne. Prawo budowlane nie nakłada takiego obowiązku na właścicieli małych domów jednorodzinnych. Co ważne, sprawność instalacji powinna być kontrolowana, przynajmniej raz na 5 lat.
Ponieważ to urządzenie może ulec korozji czy też jego przewody mogły ulec rozłączeniu.. Wtedy wykonuje się także pomiary jego oporności poziomej, by sprawdzić sprawność instalacji – mówi Józef Pilarczyk. Instalacja odgromowa nie chroni nas od uderzenia pioruna, może jedynie osłabić jego skutki.
Taka instalacja może zminimalizować skutki tego wyładowania albo skutki pożaru, natomiast nie ma w 100% nie ochroni budynku przed wyładowaniem elektrycznym – przestrzega Ireneusz Lewandowski.
A takich wyładowań możemy spodziewać się w nocy w całej Wielkopolsce południowej. Synoptycy ostrzegają że mogą dziś wystąpić silne burze z gradem i intensywnymi opadami deszczu. Mocno też zawieje. W porywach do 80km na godzinę. Prawdopodobieństwo wystąpienia takiego zjawiska wynosi 80%.
Agnieszka Gierz, fot. autor.
Napisz komentarz
Komentarze