Lekkoatleci z Kalisza na podium mistrzostw Polski! ZDJĘCIA

Sześć medali mistrzostw Polski LZS wywalczyli w ten weekend lekkoatleci z Kalisza. Po tytuły najlepszych w kraju sięgnęli Kinga Grabowska z UKS Dziewiątka i Piotr Goździewicz z UKS 12.

Mistrzostwa Krajowego Zrzeszenia LZS rozegrane zostały na stadionie MOSiR-u w Pile i przyciągnęły na start liczne grono lekkoatletów z całej Polski. Na liście zgłoszeniowej znalazło się aż 1136 zawodników z 56 klubów. Tylko z samej Wielkopolski do rywalizacji przystąpiło 123 sportowców z 16 ekip. Silną grupę stanowili kaliszanie z UKS Dziewiątka i UKS 12, którzy tradycyjnie pokazali się z bardzo dobrej strony, sięgając po sześć krążków.

Tytuł mistrzowski wywalczyła Kinga Grabowska z „Dziewiątki”, która okazała się bezkonkurencyjna w kategorii U20 w biegu na 800 metrów. – Dla Kingi to już trzeci medal mistrzostw Polski w tym roku – cieszy się trener kaliskiej multimedalistki Waldemar Olszyna. Jego podopieczna rywalizowała również na dystansie 400 m, zajmując czwarte miejsce z najlepszym w sezonie czasem 58,50.

Na najwyższym stopniu podium stanął również Piotr Goździewicz z UKS 12, który potwierdził świetną dyspozycję i zwyciężył w konkursie pchnięcia kulą w kategorii do lat 18. W najlepszej próbie uzyskał 18,63 m, co jest jego nowym rekordem życiowym. Wynik ten wywindował go na pierwsze miejsce na europejskich listach w kategorii U17 i jest lepszy od minimum na Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy (EYOF). – Decyzja, czy pojedziemy na tę imprezę, ma zostać ogłoszona w połowie czerwca przez PKOL. Dzisiejszy wynik Piotra jest gorszy od minimum PZLA na Mistrzostwa Świata U18 o zaledwie 37 cm – mówi nam Marcin Małecki, trener miotaczy „Dwunastki”.

Podwójnym medalistą został natomiast Wiktor Wachowski z UKS 12. Kaliszanin był drugi w biegu na 400 m oraz trzeci na dystansie 800 m w zestawieniu do lat 18. W obu przypadkach znacznie poprawił swoje najlepsze dotychczasowe wyniki. – Na 400 m Wiktor ustanowił doskonały rekord życiowy 50,63, a na dłuższym dystansie wyśrubował rezultat na 1.55,99. Poprzednie rekordy poprawił o prawie sekundę – informuje trener Olszyna.

Medalowy dorobek kaliszan uzupełnili Łukasz Jędrusiak, który został wicemistrzem Polski LZS w rzucie dyskiem U23 (45,01 m), oraz Magdalena Kuświk, która w skoku w dal U18 zdobyła brąz (5,37 m). Zawodniczka „Dwunastki” wystartowała też w trójskoku, w którym z wynikiem 10,30 m zajęła szóstą lokatę.

Warto też odnotować występy pozostałych lekkoatletów z miasta nad Prosną. Krzysztof Filar w biegu na 3000 m U20 był piąty, a Dawid Gola zajął siódme miejsce na dystansie 5000 m w kategorii open, wypełniając minimum na mistrzostwa Polski juniorów. Obu lekkoatletów trenuje Waldemar Olszyna. Z kolei podopieczny trener Adrianny Wange, Damian Śniegula wyrównał rekord życiowy w skoku w dal (6,24 m), plasując się na piątej lokacie w zestawieniu zawodników do lat 18. W pchnięciu kulą i rzucie dyskiem startował natomiast Patryk Sipka z grupy miotaczy trenera Marcina Małeckiego.

– Wyniki osiągnięte przez młodych kaliskich zawodników pozwalają z dużym optymizmem patrzeć w przyszłość kaliskiej lekkoatletyki – podsumował Waldemar Olszyna.