Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Galeria Piwna w Galerii Tarasina

Od 14 czerwca kaliska galeria mieszcząca się przy placu św. Józefa pokaże „Galerię na Piwnej Andrzeja i Emilii Dłużniewskich”. Działała ona w Warszawie w prywatnym mieszkaniu artystów w latach 1980-1993, również w okresie stanu wojennego, wpisując się w nurt pozainstytucjonalnych działań, opozycyjnych wobec oficjalnego obiegu kultury powiązanego z władzą PRL. W galerii przy ul. Piwnej prywatny, niemal intymny, charakter wystaw i spotkań łączył się z szeroką, jak na ówczesne czasy, perspektywą, przede wszystkim dzięki udziałowi artystów zagranicznych. Tę ekspozycję będzie można oglądać w Kaliszu aż do pierwszych dni sierpnia.
Galeria Piwna w Galerii Tarasina

"W latach osiemdziesiątych galeria Dłużniewskich była jednym z nielicznych miejsc, gdzie pokazywało się sztukę, nie postawy. I było to doceniane. Bywało, że poważne i bardzo opozycyjne zebrania Klubu Sztuki Współczesnej SHS przerywano, „bo na Piwnej jest Williams” (czy inny, równie daleki od ówczesnych naszych problemów artysta ze świata). Choć cichsza od Dziekanki, wzbudzająca mniej emocji niż „pielgrzymki” po prywatnych pracowniach, przyciągała Piwna po części tę samą publiczność spragnioną normalności: sztuki w galerii, zwyczajnie. Ze strony Dłużniewskich była to też manifestacja postawy, jednak nie deklarowanej wprost, lecz wyrażonej poprzez fakty i kreowane wartości” – napisała Maryla Sitkowska, kurator z warszawskiej ASP w roku 1994.

„Po stronie trwałych osiągnięć gospodarzy Piwnej trzeba liczyć zgromadzenie przez nich znaczącej kolekcji prac artystów, których przez te lata gościli” – kontynuuje Sitkowska. „Jakkolwiek by ją nazwać – kolekcją o randze muzealnej, jaką niewątpliwie jest, czy zbiorem prezentów i pamiątek, jakim pozostaje dla właścicieli – składa się na dowód aury i poziomu Piwnej, tym bardziej wiarygodny, że niekompletowany z myślą o dowodzeniu czegokolwiek.

Zapis 13 lat działalności Piwnej złożył się na książkę, która uwypukla rolę, jaką w tym miejscu pełniła myśl, refleksja o sztuce poddana rygorom słowa. Książka utrwalająca to słowo i wyrównująca jego szanse, nikłe gdy było wypowiadane w odczytach czy pokazywane niczym eksponat – oddaje ten aspekt dorobku Piwnej, który zwykle zaciera się we wspomnieniach. Jest trwalsza niż wystawa.

Dziękując Emilii i Andrzejowi Dłużniewskim za gościnę w Muzeum ASP (za udostępnienie kolekcji i cierpliwą pomoc, jakiej nie szczędzili przy opracowaniu książki, życzę Im – i nam wszystkim – by wystawa i książka stały się podsumowaniem, lecz nie zamknięciem wątku ich życia określanego nazwą Piwna 20/26."

Galeria Sztuki im. Jana Tarasina spełnia życzenia i dołącza, po Warszawie i Wrocławiu, do galerii, które prezentują unikatową kolekcję prac, jaka powstała dzięki 13 lat działalności "Piwnej 20/26". Wyboru prac dokonała kurator wystawy Emilia Dłużniewska, a zobaczyć będzie można prace m.in. Emmetta Williamsa, Ann Noel, Harry'ego Izenour'a, Roy'a Graysona, Gerarda Hemsworth'a, Laurenca Weinera'a, Aleksandra Honory czy Janusza Bąkowskiego, Ireneusza Sakowskiego, Jarosława Kozłowskiego, Emilii i Andrzeja Dłużniewskich oraz wielu innych.

Na archiwalnych zdjęciach będzie można również zobaczyć wernisaże i pokazy, na których często  bywali Władysław Strzemiński, Alicja Kępińska i Koji Kamoji oraz gościnnie - Jan Tarasin.

Wernisaż odbędzie się wyjątkowo w środę, 14 czerwca, o godz. 19:00. Spotkanie kuratorskie rozpocznie się godzinę później.

RK, fot. Jan Tarasin na wernisażu w Galerii Piwna 20/26 (zdjęcie  dzięki uprzejmości Emilii Dłużniewskiej).


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 11°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1027 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama