Kompletny formularz propozycji zadania wraz z listą poparcia, podpisaną przez co najmniej 20 mieszkańców Kalisza, którzy ukończyli 16 rok życia, należy złożyć w Biurze Budżetu Obywatelskiego i Inicjatywy Lokalnej w Ratuszu, w pokoju nr 28.
Formularz znajdziesz TUTAJ
Przez prawie 6 tygodni kaliszanie złożyli kilkadziesiąt formularzy do budżetu obywatelskiego 2018. Ile dokładnie, tego miasto nie chce ujawniać. Ujawnione za to na pewno zostaną nazwiska wnioskodawców. - Jeśli ktoś chce złożyć wniosek, musi wyrazić zgodę na upublicznienie swojego imienia i nazwiska jako autora projektu. Wcześniej tego zapisu nie było – informuje Piotr Cieślak, Kierownik Biura Budżetu Obywatelskiego i Inicjatywy Lokalnej.
Mieszkańcy głównie zgłaszają zadania dotyczące rekreacji, terenów zielonych czy oświaty. Każdy kto chciałby jeszcze złożyć swoją propozycję musi pamiętać, które pomysły nie zostaną od razu przyjęte.- Nie będą mogły być zrealizowane zadania, które dotyczą tylko i wyłącznie wykonania projektu. Mamy takie sytuacje, że jest wykonywany projekt, później on się przedawnia, bo np. nie ma środków na realizację danego zadania. Później trzeba go aktualizować, a to generuje kolejne nakłady finansowe. Nie można także składać zadań, które dotyczą realizacji jednego etapu, który później na mieście będzie wymuszał realizację kolejnego etapu – wyjaśnia Piotr Cieślak.
Nie przejdą też zadania, które miałyby być wykonane na terenach szczególnego zagrożenia, np. tych blisko terenów zalewowych. Dotyczy to m.in. Rajskowa. Przyjęte przez urzędników wnioski przejdą trzyetapową weryfikację.
- Wydział Gospodarowania Mieniem sprawdzi, czy zadania umiejscowione są na terenie należącym do miasta
- Wydział Budownictwa, Urbanistyki i Architektury zbada zgodność wniosku z planem zagospodarowania przestrzennego
- Wnioski sprawdzą również wydziały merytoryczne, do których należeć będzie późniejsza realizacją zadań
Jeżeli zadanie pozytywnie przejdzie przez każdy szczebel kontroli, znajdzie się na liście do głosowania. O tym, które wnioski zostaną poddane pod głosowanie mamy dowiedzieć się pod koniec sierpnia.
Kaliszanie zgłaszają swoje pomysły i wybierają te ich zdaniem najlepsze, ale czy miasto wykonuje wolę kaliszan?
Do tej pory (stan na koniec maja) zostało zrealizowanych łącznie 38 z 63 zadań w ramach BO 2015 i 2016. To stanowi 60% wszystkich pomysłów wyznaczonych do wykonania.
W ramach Budżetu Obywatelskiego 2017, z 57 zadań zostało zrealizowanych 14. Pozostałe są na etapie opracowywania projektów oraz postępowań przetargowych.
AG, fot. archiwum
Napisz komentarz
Komentarze