poniedziałek, 23 września 2024 18:20
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

WSK Kalisz chce produkować dla polskiej armii

Czy zakład WSK Kalisz stanie się potentatem na rynku produkcji lotniczej i będzie jednym z głównych kontrahentów Polskiej Grupy Zbrojeniowej? Firma planuje przejąć podobne przedsiębiorstwa z Rzeszowa i Wrocławia, jednak by doszło do takiej fuzji, potrzebna jest opinia Parlamentarnej Komisji Obrony Narodowej. Dlatego jej przewodniczący sprawdzili jakie możliwości kierowania kilkoma firmami ma WSK Kalisz.
WSK Kalisz chce produkować dla polskiej armii

Przed WSK Kalisz ogromne wyzwanie. Przejęcie WSK Rzeszów i UTAS Wrocław to zwiększenie produkcji, a tym samym szansa by stać się jednym z głównych firm, z którymi współpracuje Ministerstwo Obrony Narodowej. - Na rzecz odbiorcy jakim jest Wojsko Polskie. Odbiorcami takich usług są również finaliści, którzy produkują czy to helikoptery czy samoloty. Mówimy o silnikach do samolotu Bryza i śmigłowca W3 Sokół – wyjaśnia Bogusław Karczmarz, prezes WSK PZL Kalisz. – Połączenie pozwala nabyć nowych kompetencji, które mogą być wykorzystane przy zakupach helikopterów i przy przetargach, są przecież programy offsetowe, gdzie można te produkcję przejąć. Na dziś wiemy, że ta produkcja i sprzedaż się tu podwoi lub potroi. – dodaje prezes WSK w Kaliszu.

Polska Grupa Zbrojeniowa postawiła na konsolidację polskiego przemysłu lotniczego,  wyjaśniał w Kaliszu Michał Jach, przewodniczący Sejmowej Komisji Obrony Narodowej. - Przed tą platformą są wielkie wyzwania i dzisiaj jesteśmy tutaj żeby na miejscu sprawdzić, czy firma im podoła. Te możliwości, a również potencjał tkwiący na bazie WSK Kalisz, unaoczniło nam, że jest o co walczyć.

Duże spółki, takie jak WSK wraz z wcielonymi w jego struktury firmami z Rzeszowa i Wrocławia, będzie miało większe szanse by walczyć o zamówienia Ministerstwa Obrony Narodowej. - Ta specjalizacja, szczególnie w obszarze przemysłu lotniczego może być tym elementem polskiej gospodarki, który będzie mieć ważne znaczenie dla samego WSK PZL Kalisz jak i dla PGZ, która skupia wokół siebie ponad 60 przedsiębiorstw, które wykonują uzbrojenie, ale również produkcję cywilną na potrzeby polskie i eksportowe dodał Jarosław Rusiecki z Senackiej Komisji Obrony Narodowej.

WSK Kalisz robi analizy ekonomiczne i prawne, które pozwolą na przejęcie spółek. Jednak by rozwinąć skrzydła w nowych strukturach, potrzebne będą zamówienia, a te popłyną m.in. wtedy, kiedy opinia Komisji Obrony Narodowej Będzie pozytywna, stąd wizyta jej przedstawicieli w kaliskiej firmie.

AW, zdjęcia Łukasz Wolski, biuro PiS


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 19°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 14 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama