poniedziałek, 23 września 2024 18:32
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jak przygotować się do zaciągnięcia pożyczki?

Pożyczki bierzemy zazwyczaj w sytuacjach nagłych. Jednakże pośpiech nie jest dobrym doradcą, szczególnie, gdy znajdujemy się w najniższym punkcie finansowej sinusoidy. Sprawdź, o czym trzeba pamiętać, gdy decydujemy się na wsparcie instytucji pozabankowych.
Jak przygotować się do zaciągnięcia pożyczki?

Jak znaleźć tę jedyną? Czyli o idealnej ofercie pożyczki

Rynek finansowy jest przepełniony atrakcyjnymi ofertami. Aby wybrać odpowiednią dla nas pożyczkę online, musimy z uwagą prześledzić wszystkie dostępne na rynku propozycje, aby później nie żałować pochopnej i nieprzemyślanej decyzji. W tym celu możemy posłużyć się internetowymi porównywarkami, które podpowiedzą nam najbardziej korzystną opcję. Pamiętajmy jednak, że to tylko internet, który może nakierować nas na odpowiedni tor, ale warto też podejść do takiego zadania samodzielnie. Jakimi kryteriami się kierować?

  • Oprocentowanie – to kluczowa cecha pożyczki, która powinna być dla nas najważniejsza, jeśli nie chcemy zapłacić kolosalnych odsetek; tutaj trzeba być ostrożnym i wnikliwym, gdyż pożyczkodawcy często kuszą nas w reklamach niską stopą procentową, lecz okazuje się potem, że oprocentowanie nominalne nijak ma się do tego rzeczywistego;
  • Dodatkowe koszty – firmy pożyczkowe często oprócz odsetek oczekują prowizji za samo udzielenie zobowiązania; często spotykane jest również ubezpieczenie, które w niektórych instytucjach jest obowiązkowe; zaliczyć tutaj można również przelew weryfikacyjny, aczkolwiek kwota ta nie jest wysoka – mieści się w przedziale od 1 gr do 1 zł;
  • Wcześniejsza spłata – możliwe, że podczas spłacania pożyczki trafi nam się nagły zastrzyk gotówki i będziemy chcieli uregulować zobowiązanie przedterminowo; warto sprawdzić, czy taka opcja jest w ogóle możliwa. Jeśli tak, to ile za nią zapłacimy, gdyż sporadycznie zdarza się, że nie jest to darmowa usługa;
  • Wydłużony termin spłaty – nie możemy przewidzieć, czy nasz budżet nie ulegnie pogorszeniu, przez co możemy stać się niewypłacalni – jeśli tak się stanie, to wydłużenie terminu spłaty jest jednym z rozwiązań, które może zaproponować nam pożyczkodawca; warto wiedzieć, ile taka opcja będzie nas kosztować i jakie są jej warunki.

Sprawdź firmę pożyczkową

Kiedy wybierzemy już ofertę dopasowaną do naszych potrzeb, warto wtedy zweryfikować wiarygodność potencjalnego pożyczkodawcy – on na pewno nie omieszka sprawdzić nas, więc i my nie powinniśmy pominąć tego istotnego kroku.

Jeśli chcemy sprawdzić, czy firma pożyczkowa istnieje, powinniśmy zajrzeć do KRS-u, czyli Krajowego Rejestru Sądowego. Tam znajdziemy informacje takie jak Numer Identyfikacji Podatkowej (NIP) oraz REGON, który poświadczy o tym, że przedsiębiorstwo widnieje w Rejestrze Gospodarki Narodowej. Strona Komisji Nadzoru Finansowego również jest bardzo przydatna, gdyż znajdziemy na niej firmy, którym ufać nie warto. Powinniśmy również znaleźć stronę internetową wybranego pożyczkodawcy i z uwagą ją przejrzeć.

Dostosuj ratę i okres spłaty do swoich możliwości

Znaczącym elementem parametrów pożyczki jest nie tylko kwota, jaką decydujemy się pożyczyć, ale również dobór wysokości raty i okresu spłaty całej pożyczonej sumy. Pożyczka ratalna wymaga oszacowania, ile czasu zajmie nam oddanie pieniędzy. Na pewno większość z nas kieruje się tu zasadą „im szybciej, tym lepiej”, lecz nie w każdym wypadku się ona sprawdza. Podstawowym plusem szybkiej spłaty jest brak wysokich odsetek. Musimy jednak pamiętać, że okres spłaty powinien być adekwatny do wysokości kwoty, jaką zdecydujemy się pożyczyć. Tak więc jeśli zamierzamy zaciągnąć duże zobowiązanie, to zarezerwujmy na jego spłatę więcej czasu – nawet jeżeli jesteśmy w tym momencie dobrze sytuowani finansowo i pewni, że uda nam się zwrócić pieniądze na czas, to weźmy pod uwagę wypadki losowe, które potrafią w znacznym stopniu obciążyć nasz budżet. Zaletą wynikającą z takiego rozwiązania jest niska rata, która nie będzie obarczać nas finansowo.

Rata to następna bardzo ważna kwestia, która wymaga głębszej analizy. Nad jej wysokością powinniśmy zastanowić się sami, a nie kierować sugestiami, jakie kieruje do nas pożyczkodawca. Dbanie o domowy budżet przy pożyczce jest szczególnie trudne, więc wcześniej warto samodzielnie oszacować, na jaką miesięczną ratę na pewno będzie nas stać. Jak podejść do tego zadania? Proponujemy bardzo proste rozwiązanie, które polega na stworzeniu tabeli, w której po jednej stronie zapisujemy przychody, a po drugiej koszty, które musimy co miesiąc ponieść. Po obliczeniu różnicy otrzymamy kwotę stanowiącą naszą asekurację w razie niespodziewanych wydatków. Z tej wolnej puli pieniędzy część możemy przeznaczyć na spłatę zadłużenia.

Pamiętaj o terminach i buduj pozytywną historię kredytową

Stosując się do zaleceń omówionych w poprzednim akapicie, nie powinniśmy mieć problemu z terminowym regulowaniem zobowiązania. Trzymanie się wyznaczonego terminu spłaty jest niezwykle ważną kwestią, która wpływa na historię kredytową. Na pewno nasza terminowość będzie brana pod uwagę przy zaciąganiu kolejnych pożyczek i sprawi, że będziemy bardziej wiarygodnymi klientami dla firmy pożyczkowej. Sprawne spłacanie należności spowoduje też, że nasz budżet nie odczuje dużego obciążenia i szybko zapomnimy o pożyczce. Ponadto raty warto regulować razem z innymi opłatami stałymi – wtedy na pewno nic nam nie umknie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 19°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 14 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama