To prawdziwy towarzysz życia. Gdy nie chcemy zaspać, obudzi nas. Gdy chcemy porozmawiać z kimś od nas oddalonym, połączy nas. Gdy przeżywamy ważną chwilę i chcemy ją uwiecznić, robimy nim zdjęcia, nagrywamy filmiki. Gdy stojąc w kolejce, chcemy sprawdzić co ciekawego dzieje się w naszym mieście, kraju i na świecie, szybko to sprawdzamy. Gdy szukamy właściwej drogi na trasie, on ją znajdzie. Ogromna liczba różnorodnych aplikacji wciąż rozszerza możliwości smartfonów. To bardzo ułatwia życie, ale jednocześnie trzeba pamiętać, by z wszystkich tych dobrodziejstw podchodzić z umiarem.
Według badań przynajmniej połowa Polaków podaje, że korzysta ze swojego telefonu przynajmniej raz na godzinę. Smartfon daje nam poczucie bezpieczeństwa, że jesteśmy w ciągłym kontakcie ze światem. Internet w urządzeniu, które ciągle można mieć przy sobie, rodzi pewne zagrożenia. Specjaliści mówią o FOMO, czyli strachem przed przeoczeniem informacji. A gdzie je najszybciej sprawdzimy? Oczywiście na telefonie.
Zostać sam na sam z myślami
Portal Newsweek.pl pisał niedawno o ciekawym eksperymencie. Na University of Virginia przeprowadzono badanie mające wykazać czy ludzie znajdują jeszcze czas na obserwowanie i analizowanie własnych przeżyć. Wyniki zaskoczyły wielu psychologów. W jedenastu eksperymentach z udziałem ponad siedmiuset osób większość uczestników przyznała, że przebywanie w pojedynkę tylko z własnymi myślami okazało się nieprzyjemne już po 6-15 minutach. Większość z nich przyznała, że czas ten poświęciliby na korzystaniu z internetu.
Wolne chwile tylko dla siebie sporej części posiadaczy smartfonów, a już zwłaszcza młodym ludziom, mijają na przeglądaniu facebooka, instagrama itd., sprawdzaniu czy nie przyszły do nich żadne powiadomienia, maile, wiadomości. Boimy się, że coś przeoczymy, a dziś każdy chce być na bieżąco. Smartfon to zabijacz czasu i niestety naszych wolnych myśli. Takie osoby ciągle muszą czuć się zajęte zbieraniem i przetwarzaniem informacji. Przyklejeni do wyświetlacza smartfonu zapominamy o tak potrzebnych naszemu mózgowi chwilach spokoju, relaksu i skupieniu się na wewnętrznej harmonii. Nasz mózg potrzebuje trochę nudy, by dobrze pracować. Nie bez znaczenia jest fakt, że właśnie nudząc się, będąc pozbawionym towarzystwa elektronicznych gadżetów, do głowy przychodzą nam najbardziej twórcze i wartościowe pomysły.
Świat ludzi uzależnionych od smartfonów w teledysku
Rok temu w internecie pojawił się nowy klip Moby’ego, amerykańskiego muzyka, wokalisty, multiinstrumentalisty o wpływie smartfonów na nasze społeczeństwa. Wideo tworzące teledysk stworzył grafik Steve Cutts. Artysta świetnie przedstawił świat bezmyślnie podążających za ekranami swoich smartfonów ludzi, którzy zajęci robieniem selfie, graniem, przeglądaniem facebooka nie zauważają otaczającego ich, prawdziwego świata. Dokąd zmierzamy? Zobaczcie.
AG, fot i wideo: Moby & The Void Pacific Choir - Are You Lost In The World Like Me? (Official Video)/yt
Napisz komentarz
Komentarze