Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Udany nabór. Startuje diecezjalne technikum, pracodawcy już czekają na absolwentów

Jeszcze nie zaczęli edukacji, a już dopominają się o nich pracodawcy. Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych, które w tym roku uruchamia diecezja kaliska, w przyszłości mogą liczyć na zatrudnienie. A sama szkoła na zainteresowanie ze strony młodych ludzi. Pokazał to tegoroczny, pierwszy w historii szkoły nabór.
Udany nabór. Startuje diecezjalne technikum, pracodawcy już czekają na absolwentów

Nowo utworzona szkoła to trzy kierunki – informatyk z naciskiem na programowanie, mechatronik i drugi w południowej Wielkopolsce technolog drewna. Największym powodzeniem cieszył się pierwszy profil. Szkoła utworzy dwie klasy o tej specjalności. Pozostałe nie były w tyle. W każdej z klas będzie około 15 osób, mówi ks. Adam Kraska, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Kaliszu. – Chcemy stworzyć młodzieży jak najlepsze warunki. Wiadomo, że jeśli jest mniejsza klasa to nauczyciele mogą do każdego podejść, mają na to czas, dlatego otwieramy trzy specjalności. Można powiedzieć, że odnieśliśmy jakiś drobny sukces. Otrzymaliśmy około 100 podań. Przyjęliśmy 60 osób - dodaje. 

Szkoła mieści się w Centrum Józefologicznym przy Wyższym Seminarium Duchownym przy ul. Złotej. Dla uczniów przygotowano klasy wyposażone w nowoczesne urządzenia multimedialne, pracownię informatyczną oraz aulę. Powstaje także świetlica, w której będą szafki na rzeczy osobiste uczniów, ale też ładowarki urządzeń mobilnych i dostęp do Internetu. Część uczniów będzie mieszkać w internacie, który jest przygotowywany w szkole.

Pierwszy w historii szkoły dzwonek zabrzmi 1 września. Językiem obcym głównym będzie angielski. Uczniowie będą mieli do wyboru także niemiecki, włoski i hiszpański, który cieszy się największą popularnością. W trzeciej klasie dojdzie także język obcy zawodowy.

Pierwszy rok to przedmioty podstawowe, później będą dochodzić zawodowe i praktyki w firmach, które same zgłaszają się do szkoły, bo absolwenci, szczególnie kierunku technologii drewna, są poszukiwani na rynku. - Jest dużo firm, które produkują meble, zresztą Polska jest potentatem w produkcji mebli i na ten kierunek mamy największe zapotrzebowanie jeśli chodzi o naszych absolwentów. Dużo firm się do nas zgłasza, potrzebują rąk do pracy, wykwalifikowanej kadry, także na szczeblu wyższym. Też już nawiązujemy współpracę z Wydziałem Technologii Drewna w Poznaniu, więc myślę, że te kierunki są nie tylko ciekawe dla młodzieży, ale mogą dać im dobrze płatną pracę – wyjaśnia ks. Adam Kraska.

W regionie najwięcej firm produkujących meble jest w okolicach Kępna. Jedna z tamtejszych fabryk wykupiła nawet niedawno niemiecką bankrutującą fabrykę i pod jej logo będzie na rynek zachodnich sąsiadów wytwarzać swoje meble. Już szuka pracowników. Inna duża firma funkcjonująca pod Kaliszem, z międzynarodowym kapitałem, w najbliższych latach chce zatrudnić dodatkowo około 1000 osób. Najbardziej pożądani będą pracownicy znających się na obróbce drewna i produkcji właśnie mebli.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 17°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1023 hPa
Wiatr: 13 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama