Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Gdzie chce się kształcić młodzież? Najbardziej oblegane szkoły ponadgimnazjalne w Kaliszu

257 miejsc i 337 kandydatów - III Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Kaliszu tradycyjnie cieszyło się największym zainteresowaniem wśród tegorocznych absolwentów gimnazjów. Więcej chętnych niż miejsc miało też II liceum im. Tadeusza Kościuszki oraz Technikum nr 4 w Zespole Szkół Techniczno – Elektronicznych.
Gdzie chce się kształcić młodzież? Najbardziej oblegane szkoły ponadgimnazjalne w Kaliszu

Licea ciągle najpopularniejsze

Od lat kandydaci wybierają głównie licea. W tym roku o przyjęcie do pięciu tego typu szkół w Kaliszu aplikowało 942 absolwentów gimnazjów, podczas gdy do techników – 635, a do szkół zawodowych – 227. Tradycyjnie oblegane jest III Liceum Ogólnokształcące. Jego popularność jest nieprzypadkowa: od lat szkoła ma bardzo wysoką, najlepszą w Kaliszu zdawalność matur (w tym roku 99,23%) i to na dobrym poziomie.  Choć zainteresowanym poprzeczkę stawia dość wysoko, jako szkołę pierwszego wyboru wskazało ją 337 osób, podczas gdy placówka przygotowała 257 miejsc.

Najbardziej obleganą klasą była ta o profilu biologiczno – chemicznym z matematyką (o przyjęcie do niej starało się 65 kandydatów na 32 miejsca). To propozycja dla osób chcących podjąć studia na kierunkach medycznych lub pokrewnych oraz wielu kierunkach politechnicznych i rolniczych. Dużym zainteresowaniem cieszył się także oddział z geografią i matematyką jako przedmiotami wiodącymi, który kształci w takich kierunkach jak: ekonomia, matematyka, budownictwo, geodezja, geologia, mechanika i budowa maszyn, zarządzanie, turystyka i rekreacja, administracja, finanse i rachunkowość, gospodarka przestrzenna i archeologia.

Kandydaci zainteresowani edukacją w II LO przypuścili szturm na oddział z rozszerzonym (do wyboru): językiem polskim, historią, wiedzą o społeczeństwie i geografią. Była to najbardziej oblegana klasa w mieście – o jedno z 32 miejsc walczyło aż 71 uczniów. Dużą popularnością cieszyła się również ta z rozszerzoną (do wyboru): biologią, chemią, matematyką i fizyką. O przyjęcie aplikowały tam 53 osoby. W ogóle liceum im. Tadeusz Kościuszki nie mogło narzekać na brak zainteresowania. Jest to druga pod względem popularności placówka w naszym mieście. Jako szkołę pierwszego wyboru wskazało ją 292 uczniów przy 260 przygotowanych miejscach. Wielu z nich niestety musi zweryfikować swoje plany.

Problemów z dostaniem się do wymarzonej szkoły nie mieli natomiast kandydaci do I LO im. Adama Asnyka, gdzie przy 184 miejscach było 153 kandydatów. Mniejszym zainteresowaniem cieszyło się IV LO im. J. I. Paderewskiego, gdzie przy 160 miejscach szkołe tę wskazało 88 osób oraz V LO;  tam przy 80 miejscach chętnych było 56 uczniów.

Technikum na topie

Trzecie miejsce jeśli chodzi o liczbę podań zajmuje Technikum nr 4 w Zespole Szkół Techniczno – Elektronicznych przy ulicy Częstochowskiej. O przyjęcie do placówki trzeba było walczyć, bo chętnych było 220 osób, podczas gdy miejsc 192.  Szkoła ma w swojej ofercie takie kierunki kształcenia, jak technik informatyk, technik elektronik, technik mechanik i technik cyfrowych procesów graficznych, przy czym to pierwszy profil cieszył się największym zainteresowaniem (102 chętnych na 80 miejsc). Absolwenci gimnazjów składający dokumenty do pozostałych szkół ponadgimnazjalnych  nie mieli problemów z przyjęciem – we wszystkich miejsc było więcej niż zainteresowanych.

Są jeszcze wolne miejsca

Dla uczniów, którzy nie dostali się do wymarzonej szkoły lub klasy jeszcze nie wszystko stracone. W wielu kaliskich szkołach zostały wolne miejsca. Choć trudno w to uwierzyć, po kilkoro kandydatów mogą przyjąć także te najbardziej oblegane placówki, jak II i III LO. – Wynika to prawdopodobnie z faktu, że część kandydatów wyraziła chęć kształcenia się w danej szkole, po czym zmieniła zdanie i nie doniosła dokumentów, składając je w innych miejscu – mówi Mariusz Witczak, naczelnik Wydziału Edukacji w Kaliszu.

Tego, gdzie są jeszcze wolne miejsca dowiecie się tutaj.

Najbardziej obelgane w tym roku klasy:

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. TADEUSZA KOŚCIUSZKI Oddział: A1

Przedmioty realizowane w zakresie rozszerzonym od klasy II do wyboru przez ucznia (od 2 do 4): język polski, historia, wiedza o społeczeństwie, geografia, język angielski

III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA Oddział: 1D2

Profil biologiczno – chemiczny z matematyką

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. TADEUSZA KOŚCIUSZKI Oddział: C1

Przedmioty realizowane w zakresie rozszerzonym od klasy II do wyboru przez ucznia (od 2 do 4): biologia, chemia, matematyka, fizyka, język angielski

III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA Oddział: 1G

Profil geograficzno - matematyczny

III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA Oddział: 1B1

Profil z naciskiem na fizykę i matematykę

TECHNIKUM NR 4 Oddział: 1 d - Technik informatyk

Klasa z naciskiem na fizykę, informatykę, i matematykę

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. TADEUSZA KOŚCIUSZKI Oddział: F

Przedmioty realizowane w zakresie rozszerzonym od klasy II do wyboru przez ucznia (od 2 do 4): język polski, biologia, geografia, wiedza o społeczeństwie, język angielski

III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA Oddział: 1B2

BRANŻOWA SZKOŁA I STOPNIA NR 3 Oddział: 1az 

Mechanik pojazdów samochodowych

BRANŻOWA SZKOŁA I STOPNIA NR 6 Oddział: k

Kucharz

TECHNIKUM NR 4 Oddział: 1 a

Technik  mechatronik

BRANŻOWA SZKOŁA I STOPNIA NR 3 Oddział: 1bz

Elektromechanik pojazdów samochodowych

BRANŻOWA SZKOŁA I STOPNIA NR 7

Oddział: SPRZEDAWCA

TECHNIKUM NR 4 Oddział: 1 b

Technik mechanik

III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA Oddział: 1D1

Profil biologiczno – chemiczny z fizyką

 

MIK na podstawie danych Wydziału Edukacji UM Kalisz, fot. arch.

 

 

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 23°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1027 hPa
Wiatr: 22 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama