W czwartej edycji kaliskiej partycypacji społecznej wprowadzono kilka zmian. Jedną z nich są konsultacje z radnymi Rady Miejskiej. Wnioski kaliszan miały być opiniowane przez zespół złożony z rajców. Nad sprawdzonymi przez urzędników Ratusza pomysłami mieszkańców radni mieli debatować dziś, tj. w czwartek, 3 sierpnia. - Radni wnioskowali, aby w procedurze weryfikacji wniosków do Budżetu Obywatelskiego zrobiono naradę roboczą z ich udziałem. Spotkanie takie ustalono i zwołano na dzisiaj. Klub Radnych Platformy Obywatelskiej RP wydelegował moją skromną osobę, abym reprezentował nasze stanowisko... i byłem JEDYNYM radnym przybyłym na to spotkanie weryfikacyjne! Ani PIS, ani SLD, ani Tak dla Kalisza lub nawet jakiś "niezależny" nie przybyli, choć wnioskowali o to. To było spotkanie specjalne dla radnych – przekazuje Dariusz Grodziński z PO.
Urząd Miejski reprezentowała wiceprezydent Barbara Gmerek oraz naczelnicy poszczególnych wydziałów, łącznie 8 osób. Naprzeciwko siebie mieli tylko jednego radnego… Kolejnego spotkania nie będzie.
Kilka dni temu zakończyła się weryfikacja wniosków kaliszan do budżetu obywatelskiego na 2018 rok. Przypomnijmy, że do Ratusza zgłoszono 156 zadań: 67 ogólnomiejskich i 89 o charakterze osiedlowym. Listę zaakceptowanych przez urzędników projektów i tych odrzuconych wraz z uzasadnieniem mamy poznać po 20 sierpnia. – Nie chcę przed tym terminem udzielać żadnych informacji. Wszystkie formularze zostały już przez nas sprawdzone i ocenione, ale nie możemy na razie powiedzieć, jaka część zgłoszonych pomysłów zostanie poddanych pod głosowanie – przekazuje nam Piotr Cieślak, kierownik Biura Budżetu Obywatelskiego i Inicjatywy Lokalnej Urzędu Miejskiego w Kaliszu.
Z nieoficjalnych informacji wiadomo, że spośród zgłoszonych 67 zadań ogólnomiejskich, 21 ma negatywne opinie urzędników. Z 89 projektów osiedlowych Ratusz zamierza odrzucić 20.
Harmonogram prac nad budżetem obywatelskim Kalisza na 2018 rok:
15 maja - 21 lipca 2017 r. - weryfikacja zgłoszonych propozycji zadań do Budżetu Obywatelskiego
do 25 sierpnia 2017 r. - ogłoszenie listy propozycji zadań do Budżetu Obywatelskiego, które zostaną poddane pod głosowanie oraz listy propozycji zadań odrzuconych z podaniem uzasadnienia
1 września - 29 września 2017 r. - głosowanie nad propozycjami zadań do Budżetu Obywatelskiego
do 31 października 2017 r. - publikacja listy zadań do realizacji
AG, fot. archiwum
Napisz komentarz
Komentarze