Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Pomoc dla rolników poszkodowanych przez żywioł

- Rolnikom z powiatu kaliskiego potrzebna jest pomoc, bo straty po ostatniej trąbie powietrznej, która przeszła przez powiat są ogromne - mówi przewodniczący Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej Mieczysław Łuczak. Już w poniedziałek, za pośrednictwem Wielkopolskiej Izby Rolniczej, złożył pismo do Ministerstwa Rolnictwa z prośbą o uruchomienie pomocy finansowej.
Pomoc dla rolników poszkodowanych przez żywioł

- Jeszcze w poniedziałek za pośrednictwem Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpię do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, aby w najbliższym czasie uruchomił specjalny program pod nazwą „Odbudowa potencjału produkcji rolnej zniszczonego w gospodarstwach rolnych w wyniku klęsk żywiołowych”. Na podstawie tego programu rolnicy będą mogli odnowić swoje uprawy, ale też odbudować zniszczone obiekty i starać się o dofinansowanie w wysokości nawet 90% - zapowiedział Mieczysław Łuczak.

Nawałnice, które w ostatnich dniach przeszły przez powiat kaliski wyrządziły ogromne straty. Zniszczone są sady, lasy, pola uprawne. Część rolników zebrała już swoje plony z pól, ale wielu z nich nie zdążyło. Wichura niszczyła wszystko, co napotkała na swojej drodze. Zniszczone są też budynki gospodarcze oraz domy mieszkalne.

Najwięcej trat jest w miejscowości Porwity, Cienia I i Cienia II w gminie Opatówek. Ucierpiały również gospodarstwa w gminach: Blizanów, Godziesze i Szczytniki. Rolnicy w pierwszej kolejności powinni zgłosić szkody do gminnych komisji ds. klęsk powołanych przez wojewodę, które działają w urzędach gmin. Komisje szacują straty i  sporządzą  protokoły ze zniszczeń.

Pomoc udzielana jest na materialne lub niematerialne inwestycje odtwarzające potencjał produkcji roślinnej lub zwierzęcej, zniszczony w wyniku klęsk żywiołowych, w tym chorób zwierząt, niekorzystnych zjawisk klimatycznych i katastrof. Jest przeznaczona na odtworzenie tych składników potencjału produkcyjnego gospodarstwa, które uległy uszkodzeniu lub zniszczeniu w wyniku wystąpienia wyżej wymienionych zdarzeń, z wyłączeniem budynków lub budowli wchodzących w skład gospodarstwa, do których rolnik jest obowiązany zawrzeć umowę ubezpieczenia obowiązkowego na podstawie obowiązujących przepisów prawa. W przypadku wystąpienia klęsk związanych z chorobami zwierząt, możliwe jest przywrócenie potencjału produkcji w innym zakresie niż ten, którego dotyczyła klęska.

Więcej na temat programu, w oparciu o który rolnicy mogą liczyć na wsparcie można przeczytać na stronie www.prow2014-2020.pl  

MIK za: Wioletta Przybylska, fot. WP


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 23°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1027 hPa
Wiatr: 22 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama