Wakacje 2014 roku w Kaliszu. Nie ma wręcz tygodnia, żebyśmy nie mówili o wielkim problemie gnębiącym miasto i młodzież. Dopalacze – to był temat, którym żyli kaliszanie. Wówczas działały u nas trzy sklepy sprzedające te śmiertelnie niebezpieczne środki. Ich okolica budziła postrach mieszkańców. W kolejnym roku problem powtórzył się. Dziś wreszcie uwolniliśmy się od tej plagi. Choć zło nie śpi – wiosną przy ul. Młynarskiej pojawił się punkt oferujący tzw. produkty kolekcjonerskie, czyli w praktyce dopalacze. Dzięki szybkiej i zdecydowanej reakcji służb, sklep zlikwidowano.
Problem nie zniknął oczywiście całkowicie. Od stycznia do lipca do kalskiego szpitala z zatruciem się dopalaczami trafiło łącznie 7 młodych mężczyzn. W tym samym okresie ubiegłego roku takich pacjentów było 16, a w 2015 - 35.
Jak wiadomo, życie nie znosi próżni i fakt, że osób zażywających dopalacze jest mniej, nie oznacza, że młode osoby nie mają problemów ze środkami psychoaktywnymi. Teraz kolejną plagą są uzależnieni od marihuany. - Pomimo zdjęcia z rynku ponad 10 kg środków odurzających okazuje się, że liczba przestępstw polegających na posiadaniu bądź zażywaniu różnych środków odurzających, przede wszystkim marihuany, niestety u nas rośnie – przekazuje insp. Dariusz Bieniek, Komendant Miejski Policji w Kaliszu.
W tym roku Komenda Miejska Policji w Kaliszu wszczęła już 74 postępowania w sprawach o przestępstwa narkotykowe - to o ponad 20% więcej niż w ubiegłym roku. I niestety kaliscy policjanci coraz częściej przyłapują na posiadaniu i zażywaniu narkotyków niepełnoletnie osoby. - Coraz częściej młodzi ludzie sięgają do środków odurzających, młodzi ludzie coraz wcześniej eksperymentują z tego rodzaju środkami, dlatego nasze działania będą ukierunkowane na tę grupę. W przypadku środków typu marihuana to już mamy 15-latków, którzy zostają zatrzymani w związku z jej posiadaniem bądź zażywaniem. Tutaj wielkie zadanie stawiam przed Zespołem ds. nieletnich – mówi insp. Dariusz Bieniek, Komendant Miejski Policji w Kaliszu.
W walce z przestępczością narkotykową kaliską policję wspiera Urząd Miejski. W minionym tygodniu jednostce przekazano 390 testów do wykrywania narkotyków w organizmie oraz telewizor, który będzie wykorzystywany do akcji edukacyjnych i profilaktycznych.
AG, fot. pixabay
Napisz komentarz
Komentarze