Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jubileusz Galerii Tarasina PROGRAM OBCHODÓW

Wystawy, koncert, sympozjum, konkurs, warsztaty, a także piknik i turniej bowlingowy przewiduje jubileuszowy program 40-lecia Galerii Sztuki Współczesnej im. Jana Tarasina. Wydarzenia rozpisane są na prawie dwa miesiące, a inauguracja obchodów odbędzie się w najbliższy weekend.
Jubileusz Galerii Tarasina PROGRAM OBCHODÓW

Galeria Tarasina zaprasza wszystkich do wspólnego świętowania jubileuszu czterech dekad swej działalności pod hasłem „Dotknij sztuki”. O historii ośrodka wystawienniczego, który od ćwierćwiecza mieści się przy placu św. Józefa, pisaliśmy już wcześniej w artykule „4 dekady galerii”. Teraz proponujemy przyjrzeć się jubileuszowym wydarzeniom, z których ostatnie zaplanowano na końcówkę października. W Galerii już zawisła duża wystawa prac malarskich i graficznych Jana Tarasina „CIĄG DALSZY” przygotowana we współpracy z ASP w Warszawie. Na kaliskich przystankach w ramach cyklicznego projektu „Postój ze Sztuką" prezentowane będą serigrafie Jana Tarasina ze zbiorów Galerii. Kulminacja wydarzeń będzie miała miejsce 16 września w czasie NOCY KULTURY. Wówczas odbędzie się piknik artystyczny z artystycznymi warsztatami oraz projekcją opowiadającą o najważniejszych  wydarzeniach z 40-letniej działalności GST. Po uroczystym wernisażu wystawy prac Jana Tarasina w Galerii, w przestrzeni kaliskiego Parku Miejskiego, przed Basztą Dorotką odbędzie się koncert jazzowy zespołu EABS „REPETOTIONS” (Letters to Krzysztof Komeda). 

Na środę,18 października, zaplanowano sympozjum naukowe pod kierunkiem prof. dr hab. Iwony Szmelter, podczas którego jej zespół badawczy oraz zaproszeni goście opowiedzą o ochronie, konserwacji i restauracji dzieł sztuki współczesnej, które często wymykają się tradycyjnemu, materialnemu ujęciu.

Wcześniej, w piątek 29 września, w kręgielni znajdującej się w kaliskim Parku Wodnym odbędzie się turniej bowlingowy artystów i ich przyjaciół z Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego oraz Liceum Plastycznego. Główną nagrodą będzie wystawa w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w 2018 roku. Pokonana drużyna również otrzyma atrakcyjną nagrodę. Oczywiście wynik jest ważny, ale najważniejsze jest towarzyskie spotkanie i dobra zabawa. Dla młodych twórców Galeria przygotowała konkurs „De-CODEr otwartych przestrzeni” na animację inspirowaną twórczością Jana Tarasina z nagrodą finansową, którą ufundował ALIOR BANK. W czasie trwania obchodów jubileuszowych realizowane będą również warsztaty artystyczne dla najmłodszych.

Obchody 40-lecia Galerii zostały objęte honorowym patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Prezydenta Miasta Kalisza oraz Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Medialnym patronem jest MAGAZYN MIEJSKI i portal FAKTY KALISKIE.

Oto ramowy plan jubileuszowych wydarzeń:

JAN TARASIN / CIĄG DALSZY

wernisaż - 16 września, godz. 19.00

Kuratorki: Iwona Szmelter, Joanna Dudek

Galeria Sztuki im. Jana Tarasina, Pl. św. Józefa 5

PIKNIK ARTYSTYCZNY

Sobota, 16 września 2017, 13.00-17.00

prezentacje multimedialne, warsztaty, spotkania z artystami.

W PARKU MIEJSKIM

KONCERT JAZZOWY ZESPOŁU EABS

REPETITIONS (Letters to Krzysztof Komeda)

Sobota, 16 września 2017, godz. 21.00

w PARKU MIEJSKIM

I DRUŻYNOWY TURNIEJ BOWLINGOWY

O NAGRODĘ PREZYDENTA MIASTA KALISZA

piątek, 29 września, godz. 16.00-19.00

Liceum Plastyczne versus Wydział Pedagogiczno-Artystyczny

„SZTUKA W PROCESIE - O LEKKOŚCI BYTU?

Ochrona, konserwacja i restauracja dzieł sztuki współczesnej”.

Sympozjum naukowe pod kierunkiem prof. dr hab. Iwony Szmelter (ASP Warszawa)

Środa, 18 października 2017, godz. 10.00-14.00

deKOD-eR otwartych przestrzeni

Konkurs dla młodzieży na animację inspirowaną twórczością JANA TARASINA.

SŁODKIE STRUKTURY

Otwarte warsztaty dla zorganizowanych grup dzieci i młodzieży

prowadzone przez pracowników galerii

w czasie trwania wystawy (08.09.- 20.10. 2017)

POSTÓJ (ZE) SZTUKĄ

JAN TARASIN - DWIE STREFY

Pokaz prac artysty ze zbiorów Galerii Sztuki im. Jana Tarasina

w przestrzeni miejskiej w witrynach przystanków (citylight'y)

Dodatkowe informacje:

PIKINIK ARTYSTYCZNY

W zieleni światów równoległych Janusz Kokot poprowadzi warsztaty artystyczne, zabierając wszystkich do Laboratorium Tarasina, w którym „sztuka współczesna jest fajna i nic w niej nie musi być ...”. Pod okiem artysty, słuchając opowieści o spotkaniach z Janem Tarasinem, będzie można stworzyć własne prace inspirowane twórczością wybitnego malarza.
Dla przyszłych projektantów samochodów firma Ignaszak przygotowała niepowtarzalną okazję do pomalowania auta (działania artystyczne pod okiem Michała Mąki).
Dla pasjonatów fotografii warsztaty poprowadzi Dominik Kulaszewicz – autor kampanii reklamowych firm, tj. Reserved, House, Batycki oraz reportaży dla Polskiej Agencji Prasowej. W warsztatach udział wezmą osoby, które do 13 września umieszczą na facebookowym fanpage’u Galerii swoje zdjęcia w szalonych lub artystycznych stylizacjach. Spośród nadesłanych zdjęć wybranych zostanie 8-10 uczestników, którzy własnymi aparatami stworzą sesje fotograficzne w przestrzeni miejskiej pod opieką doświadczonego fotografa. Dla pozostałych osób udział w warsztatach jest płatny.

13:00-15:00 – warsztaty artystyczne z Januszem Kokotem
13:00-17:00 – warsztaty malowania auta z Michałem Mąką
14:00-17:00 – warsztaty fotograficzne z Dominikiem Kulaszewiczem
Każda osoba, która zostawi swoje dane osobowe na formularzu w czasie Pikniku Artystycznygo i wernisażu w dniu 16 września będzie mogła wziąć udział losowaniu nagród - dwóch samochodów na weekend z pełnym bakiem.

EABS - Repetitions (Letters to Krzysztof Komeda)

KONCERT w Parku Miejskim (przed Basztą Dorotką)

Debiutancki krążek zespołu EABS – Repetitions to ukłon w stronę  twórczości legendy polskiego jazzu - Krzysztofa Komedy. Album jest analizą twórczości artysty z lat 1962-1967. To dawka utworów zaaranżowanych przez Komedę do etiud baletowych, filmów fabularnych, dokumentów czy animacji. Krążek został świetnie przyjęty przez krytyków i dziennikarzy muzycznych. Pisano się o nim zarówno w mediach lifestyle'owych, na szeroko pojętych portalach muzycznych, jak i w środowisku jazzowym. W tygodniku Polityka ukazał się bardzo obszerny artykuł o zespole w kontekście światowego renesansu jazzu.

EABS to tegoroczny laureat „EMOCJI" - nagrody przyznawanej przez Radio Wrocław KULTURA, w kategorii MUZYKA, za kreatywne i nowoczesne rekonstruowanie muzycznej przeszłości. Wcześniej projekt został wyróżniony nagrodą WARTO przyznawaną przez Gazetę Wyborczą. Płyta Repetitions (Letters to Krzysztof Komeda) została płytą miesiąca magazynu Jazz Forum.

De-CODEr otwartych przestrzeni

konkurs dla młodych artystów

na animację inspirowaną twórczością JANA TARASINA

Konkurs na animację dedykowaną Janowi Tarasinowi bądź inspirowaną twórczością artysty przeznaczony jest dla młodych twórców w wieku 15-25 lat. Udział w nim mogą wziąć niezależni twórcy, pracownicy tworzący animację w firmach, studiach filmowych, agencjach reklamowych itp., a także amatorzy.

Jurorami konkursu będą profesjonaliści z dziedziny animacji oraz znawcy twórczości Jana Tarasina, którzy szukać będą materiałów kreatywnie podejmujących tematykę przy zachowaniu wysokiej jakości technicznej. Zgłaszać można animacje w których źródłem obrazu będzie ręcznie rysowana grafika, animacja poklatkowa lub też grafika i animacja wspomagana komputerowo. Do konkursu nie będą przyjmowane filmy wideo rejestrowane wyłącznie przy użyciu kamery.

Zgłoszenia przyjmowane są do 4 listopada. Wyniki zostaną ogłoszone 18 listopada, a nagroda i wyniki na stronie internetowej ogłoszone 8 grudnia 2017 roku.

Regulamin i karta uczestnictwa do pobrania na stronie www.tarasin.pl’

JAN TARASIN "CIĄG DALSZY"

NIEZNANE TRÓJPRZESTRZENNE PRACE

Prezentacja wielu dzieł Jana Tarasina, w tym nieznanych, trójprzestrzennych kompozycji malarskich. Twórcy o wielu obliczach; to malarz, grafik, rysownik, fotograf, pedagog, autor filozoficznych esejów o sztuce, artysta będący w swoistej peregrynacji artystycznej do opisu świata, począwszy od klasycznych studiów, a skończywszy na eksperymentalnych. Urodził się 11 września 1926 roku w Kaliszu i - mimo że odszedł 8 sierpnia 2009 roku - jak każdy wielki artysta jest nieustająco obecny dzięki swym dziełom, co kaliszanom z pewnością sprawi estetyczną satysfakcję. Unikalne i piękne obrazy niedawno zostały przywrócone w swej urodzie i znaczeniu. Zaskakują swoją formą, odmiennością, w trójprzestrzenności różniące się od reliefów czy malarstwa fakturowego. Każą zrewidować wiedzę o malarzu i jego twórczych poszukiwaniach. Początki pokazu tego zbioru były niezwykłe. Prace te poznaliśmy dzięki synowi artysty, który zaopiekował się zaskakującą spuścizną odnalezioną w domu i prosił o pomoc w jej zachowaniu. Projekt trwający ponad dwa lata prowadzony był pod moim kierunkiem wraz z licznym zespołem pedagogów i studentów w ramach Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki. Wystawa powstała dzięki współpracy Międzykatedralnej Pracowni "NOVUM" Ochrony i Konserwacji Sztuki Nowoczesnej i Współczesnej oraz Pracowni Konserwacji Malarstwa na Podłożach Ruchomych.

R. Kuciński, fot. org.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 23°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1027 hPa
Wiatr: 22 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama