Park linowy na Szubiankach
Po metamorfozie parkom zostaną nadane nowe funkcje. Park między ul. Wrocławską a Szubianki, który nie ma charakteru ani historycznego, ani zabytkowego stanie się miejscem rekreacyjno - wypoczynkowym. Zostaną tu zamontowane urządzenia linowe, które będą wykorzystywały istniejące cieki i zbiorniki wodne jako atrakcje do zabaw.
Pomnik i rzeźby w parku Gorzeńskiego
Z kolei park przy zbiegu ulic Hallera i Śródmiejskiej – obok ośrodka zdrowia – będzie miał charakter przestrzeni edukacyjnej, opowiadającej historię Powstania Wielkopolskiego. Ma upamiętniać hrabiego Zbigniewa Ostroroga - Gorzeńskiego - dowódcę jarocińskich powstańców wielkopolskich, ale również wszystkich mieszkańców gminy Jarocin, biorących udział w tym zrywie niepodległościowym. Park ten założono w okresie międzywojennym i w 1923 r. nadano mu imię hrabiego Gorzeńskiego. Po II wojnie światowej, nazwę zmieniono na Bohaterów Stalingradu, a później Park Zwycięstwa. – Przywrócenie w ubiegłym roku przedwojennej nazwy temu parkowi było jedynie wstępem do jego rewitalizacji. Chcemy, aby to miejsce stało się kolejnym ważnym punktem, świadczącym o przywiązaniu i czci z jaką jarociniacy podchodzą do bohaterów Powstania Wielkopolskiego – podkreśla burmistrz Jarocina, Adam Pawlicki. W miejscu, w którym dziś znajduje się ośrodek zdrowia, w czasie powstania funkcjonowało dowództwo okręgu wojskowego VI obejmującego powiaty jarociński, gostyński, koźmiński, krotoszyński, pleszewski i rawicki. Dowódcą okręgu był major Zbigniew Ostróg-Gorzeński, którego pomnik w otoczeniu rzeźb powstańców stanie w setną rocznicę wybuchu powstania i odzyskania przez Polskę niepodległości.
Mieszkańcy będą tu chcieli spędzać czas
Największą metamorfozę, ze względu na zakres prac, przejdzie Park Radolińskich. Według planów stanie się miejscem wydarzeń kulturalnych, miejscem edukacji historycznej oraz przyrodniczej, a także miejscem dla odpoczynku i rekreacji dla wszystkich mieszkańców. W ramach pozyskanej 12-milionowej dotacji w Parku Radolińskich zostaną usunięte chore i zagrażające bezpieczeństwu drzewa, a także te nasadzone w sposób, naruszający pierwotną kompozycję zabytkowego parku. Jednocześnie pojawią się nowe rośliny. Aleje parkowe zostaną utwardzone naturalną wodoprzepuszczalną nawierzchnią, możliwą do zastosowania w zabytkowych parkach. Większość parkowych alei zostanie oświetlonych. Zamontowane zostaną energooszczędne, programowane lampy wraz z siecią monitoringu i miejscami bezpłatnego dostępu do internetu. Przy alejkach staną nowe ławki, kosze na śmieci, tablice informacyjne. Oczyszczone będą stawy i rzeka Lipinka, nad którą będą zbudowane nowe mostki nawiązujące wyglądem do tych z przełomu XIX i XX w. Wszystkie prace będą prowadzone także na obszarze parkowym za Pałacem Radolińskich, dotychczas niedostępnym dla zwiedzających, a otwartym po zakończeniu zadania.
W Parku Radolińskich stworzony zostanie układ komunikacyjny uwzględniający historyczny plan oraz wszystkie istniejące przedepty. Odtworzona zostanie oś widokowa, będąca przedłużeniem alei dębów czerwonych, a w najbardziej reprezentacyjnym miejscu, czyli przed i za pałacem - ogród różany. Zachowany zostanie podział założenia na część parkową – reprezentacyjną oraz leśną, gdzie zostanie utrzymany charakter bardziej naturalny. - Pozostanie sektor, z którego samosiew nie został usunięty, część ta będzie ostoją dla ptaków i niewielkiej zwierzyny. Zostaną tam zamontowane budki lęgowe i poidła dla ptaków – informuje Marzena Jeleniewska-Jankowska, inspektor terenów zieleni w Jarocinie
Zielony korytarz w Jarocinie
Docelowo trzy zrewitalizowane parki zostaną połączone korytarzem nowej zieleni przyulicznej. Zostanie ona zaaranżowana wzdłuż ulic Poznańskiej i Wojska Polskiego oraz łącznika, który powstanie między ul. Śródmiejską a Wrocławską. Przy okazji zniknie sporo biało-czerwonych słupków przy ulicach oraz tablic reklamowych, a zastąpi je zieleń. Całość prac jest zaplanowana na lata 2017 - 2018. - Na łączniku zaprojektowaliśmy 350 drzew, około 6 tys. krzewów, 4 tys. bylin. Moim zdaniem efekt będzie bardzo szybki, bardzo zauważalny i wpłynie pozytywnie na osiedle, które znajdują się w sąsiedztwie - wyjaśnia Piotr Kociński, architekt krajobrazu.
Projekt „Rozwój systemu zieleni w Jarocinie, obejmujący parki i skwery przyuliczne” został złożony pod koniec 2016 r. w ramach programu UE "Infrastruktura i Środowisko" do działania "Poprawa środowiska miejskiego - rozwój terenów zieleni w miastach". - Nad całym projektem pracowaliśmy w szaleńczym tempie przez trzy miesiące 2016 r. w zespole prawie wyłącznie jarocińskim – podkreśla zastępca burmistrza, Robert Kaźmierczak. - To dzięki tej grupie młodych osób, ekspertów od zieleni, gospodarki przestrzennej, architektury krajobrazu, a także pozyskiwania środków unijnych - udało się pozyskać pieniądze. Najtrudniejsze zadanie przed nami, musimy ten projekt dobrze i sprawnie zrealizować – podkreśla Robert Kaźmierczak.
Prace rewaloryzacyjne zostały przeprowadzone w południowej części parku, określanej jako część parkowa założenia. Prace, warte ponad 160 tys. zł, wsparł Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej kwotą 80 tys. zł. W 2015 i 2016 roku odbywały się spotkania konsultacyjne z mieszkańcami, podczas których mogli zgłaszać swoje opinie, propozycje i uwagi, dotyczące zmian w parku.
AW, UMiG w Jarocinie
Napisz komentarz
Komentarze