Konkurs na grunt wielkopolski przeniósł przewodniczący delegacji polskiej Komitetu Regionów, marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak. - Pierwsza część to debaty, druga - list do Unii Europejskiej. Wyniki w październiku – mówi Agnieszka Sitko, opiekun szkolnego koła MŁODA EUROPA.
Wtorkowe "Rozważania nad Europą" poprzedziły wyjątkowo pomyślne dla młodzieży z "Kopca" debaty oksfordzkie. Młodzi pokazali, że potrafią nie tylko mówić, ale też odważnie argumentować, odwołując się do posiadanej wiedzy. Uczniów "Kopernika" zapytaliśmy, jak dyskutować z poszanowaniem stron oraz o unijną przyszłość: - Trzeba przede wszystkim skupić się na tym, żeby nasze wypowiedzi były podyktowane - paradoksalnie - tym, co myślimy, żeby nie były sztuczne i wyreżyserowane. Chodzi o ich autentyczność i żeby spełniały definicję prawdziwości. Musimy mówić od serca, ale też pamiętając o tym, żeby szanować punkt widzenia innych – mówi Filip. - Chcieliśmy w ramach tego konkursu przeprowadzić debatę, która pokaże, jak młodzi ludzie oraz osoby publiczne postrzegają Unię Europejską; co im się podoba, a co nie... Myślę, że to jest bardzo ważne na przyszłość – dodaje Wiktor. - Nie powinniśmy się całkowicie izolować od ludzi, którzy potrzebują pomocy. Tym bardziej, że w rodzinie europejskiej jest właśnie najważniejsza jest współpraca, kooperacja między państwami. A my od tej zależności i odpowiedzialności jakby całkowicie uciekamy – uważa Weronika. - Moim zdaniem Polski nie czeka całkowite wyjście z Unii Europejskiej. Nie możemy się w tym momencie decydować na to, bo to w ogóle przecież nie jest w naszym interesie. nie jesteśmy tak rozwiniętym krajem, jak wielka Brytania. Uważam, że od początku jesteśmy bardzo zależni od Unii. Cały nasz rozwój, przykładowo infrastruktura to pieniądze które szerokim strumieniem płynęły z UE - pieniądze, które nam przekazano nie poszły na marne. Moim zdaniem najgorszym scenariuszem, jaki moglibyśmy podjąć i dążyć do jego realizacji, to właśnie wyjście z Unii – dodaje Nikodem.
Debacie przysłuchiwali się zaproszeni goście, którzy podsumowali uczniowskie wystąpienia. Głos zabrali m.in. wicestarosta kaliski, Jan Kłysz, Dariusz Grodziński, dyrektor Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu oraz gospodarz spotkania - dyrektor III Liceum Anna Narewska. Młodzi Europejczycy z popularnego "Kopca" przygotowują się teraz do drugiego etapu konkursu.
Witold Torbiarczyk, fot. autor
Napisz komentarz
Komentarze