„Ptaki śpiewają w Kigali” to w zasadzie pierwszy polski film o uchodźcach. Historia polskiej ornitolog, która prowadzi badania nad spadkiem populacji sępów w Rwandzie. Kiedy zaczyna się ludobójstwo, kobieta – trochę przez przypadek – ratuje młodą rwandyjską dziewczynę, córkę współpracownika należącego do plemienia Tutsi i zabiera ją do Polski. Film został nagrodzony Srebrnym Lwami na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Najwyższa nagroda powędrowała do grających w nim aktorek.
Bardzo ciekawe kobiece portery psychologiczne zawierają kolejne październikowe propozycje PKF.
„Jestem Rosa” – to dramat brazylijski, którego trzydziestoparoletnia bohaterka pewnego dnia dowiaduje się, że mężczyzna, którego przez całe życie uważała za ojca, wcale nie jest jej biologicznym ojcem. Rosa rozpoczyna wewnętrzną wędrówkę i odkrywa, że życie ma dla niej jeszcze wiele niespodzianek.
Nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem scenariusz dramatu hiszpańsko-chilijskiego „Fantastyczna kobieta” przedstawia z kolei losy Mariny, która straciwszy o wiele starszego partnera - wskutek tragicznych wydarzeń - będzie musiała walczyć o prawo do swoich uczuć, godności, a nawet możliwości przeżywania żałoby.
„Ana, mon amour”, dramat francusko-niemiecko-rumuński, to historia zakochanych w sobie Tomy i Any, w których związek wdzierają się lęki oraz domniemana choroba psychiczna.
Ostatni październikowy poniedziałek należy do dramatu fińsko-litewskiego „2 noce do rana”, w którym, jednorazowa zadawałoby się przygoda francuskiej architektki i fińskiego DJ-a niespodziewanie nabiera tempa, a wulkaniczna chmura popiołu uniemożliwia im wylot z gościnnego Wilna.
Poprzez prelekcje, wywiady i dyskusje uczestnicy Poniedziałkowego Klubu Filmowego mogą nie tylko pogłębić refleksje dotyczące danego filmu, ale także uczyć się sztuki dyskusji i poszerzać wiedzę z historii kinematografii i filmoznawstwa.
RK, wideo: YouTube, fot. pixabay.com
Napisz komentarz
Komentarze