Czekolada, zwrot kosztów dojazdu, dodatkowe wolne w pracy i ulga podatkowa – to uprawnienia honorowych dawców krwi, Ci zasłużeni mają nieco bardziej rozszerzony pakiet. - Oni mają możliwość korzystania z usług zakładów opieki zdrowotnej finansowanej z budżetu państwa bez kolejki, bądź skrócenie tej kolejki, jeżeli się nie da jego obsłużyć od razu – mówi Halina Ławniczak, z-ca dyrektora Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu.
Od maja tego roku NFZ konkretnie wskazuje, że Zasłużony Honorowy Dawca Krwi powinien dostać się do lekarza specjalisty, czy szpitala najpóźniej w ciągu 7 dni od zgłoszenia. Kolejki skrócone są dla zasłużonych dawców krwi w trzech stopniach. - Przy trzecim stopniu kobieta żeby dostać legitymację Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi musi oddać 5 litrów krwi, a mężczyzna 6, przy drugim stopniu kobieta 10, mężczyzna 12 litrów, a przy pierwszym stopniu kobieta 15 l, a mężczyzna 3 litry więcej- wymienia Halina Ławniczak.
Józef Małecki od 1984 roku oddał 46 litrów krwi, tytuł Zasłużonego Dawcy Krwi ma już w kieszeni, ale kolejki raczej go nie omijają, bo w przychodniach, albo przepisów nie znają, albo nie chcą znać. - Mnie powiedziała pani w recepcji, że teraz już nie ma takiego prawa – mówi Małecki i choć wie, że prawo do wizyty bez kolejki właśnie wróciło, to krew oddaje nie dla przywilejów, a ratowania innych. - Po prostu cały czas przychodzę tutaj z tą myślą, że komuś życie uratuję, to jest najważniejsze i tak powinni myśleć wszyscy w tym kraju- mówi Józef Małecki.
W bazie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu jest ponad 2 tysiące Zasłużonych Honorowych Dawców Krwi, pierwszy stopień ma ponad 500 osób.
Ewelina Samulak, fot. autor
Napisz komentarz
Komentarze