Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Najnowocześniejsze więzienie w Polsce powstanie w gminie Żelazków

Decyzja zapadła. Najnowocześniejsze więzienie w kraju nie powstanie w Kaliszu, a w jednej z gmin naszego powiatu. W poniedziałek podczas konferencji prasowej posłanka Joanna Lichocka z Prawa i Sprawiedliwości ogłosiła, że zakład karny o wartości 250 mln zł powstanie w miejscowości Dębem w gminie Żelazków. Nowa inwestycja stworzy 250 miejsc pracy. Pierwszeństwo w zatrudnieniu mają mieć mieszkańcy gminy Żelazków.
Najnowocześniejsze więzienie w Polsce powstanie w gminie Żelazków

Pierwotnie nowy obiekt penitencjarny na około 800 więźniów miał powstać w Szczypiornie, na terenie Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej. W grudniu 2015 roku zapewniał o tym wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki wraz z posłanką PiS z naszego okręgu, Joanną Lichocką. Więcej pisaliśmy o tym TUTAJ

Czas mijał, a szczegółów inwestycji nikt nie zdradzał. Ostatecznie okazało się, że Szczypiorno nie jest najlepszym miejscem pod tego typu inwestycję. - W Szczypiornie, jak państwo wiecie, próbowano, ale tam się nie znalazło dobrego miejsca z taką przestrzenią, jaka byłaby potrzebna i nie kolidowałaby z interesami lokalnej społeczności. Gdy szukałam takiego terenu, to pan wójt (Sylwiusz Jakubowski, wójt Żelazkowa przyp. aut.) błyskawicznie zareagował i przygotował wszystko, żeby ta inwestycja mogła tutaj powstać. (…) W piątek rozmawiałam z ministrem Patrykiem Jakim, który jeszcze raz powiedział mi, że decyzja o powstaniu tej jednostki tutaj, na terenie Żelazkowa właściwie zapadła – mówi Joanna Lichocka, posłanka PiS. Przypomnijmy, że pomysł budowy zakładu karnego w Szczypiornie wywołał sprzeciw mieszkańców tego osiedla. Obiekt sąsiadowałby bowiem ze szkołą podstawową. 

Wójt Żelazkowa zajął się wszelkimi formalnościami. Tydzień temu Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa przekazał Okręgowemu Inspektoratowi Służby Więziennej w Poznaniu, który koordynuje inwestycję, grunty o powierzchni 16,7 ha. -  Został podpisany list intencyjny, w ramach którego ja mam zobowiązanie jako gmina do podłączenia wodociągów, kanalizacji i stworzenia drogi technicznej, którą już wykonałem. Można już praktycznie rozpoczynać budowę – mówi Sylwiusz Jakubowski, wójt gminy Żelazków. Wiadomo, że teren przyszłego zakładu karnego nie znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie domów lokalnej społeczności.

Kiedy rozpoczną się pierwsze prace w terenie i jaki jest termin oddania więzienia do użytku? O terminach i szczegółach ani posłanka ani wójt nie chcieli mówić. - Sam zakład penitencjarny to jest jedna część, znacząca, bo ona będzie zajmowała 70% powierzchni, ale w ramach inwestycji powstanie również węzeł przesiadkowy. Więźniowie będą przewożeni z południa i z północy i będą transportowani jedni na północ, drudzy na południe w ramach tzw. „przewietrzenia się”, żeby nie przywiązywać się do danego miejsca – wyjaśniał Sylwiusz Jakubowski.

Inwestycja stworzy około 250 miejsc pracy. Jak przekazał wójt Sylwiusz Jakubowski, w podpisanym przez niego liście intencyjnym znajduje się adnotacja, że w pierwszej kolejności zatrudnienie mają znaleźć tu mieszkańcy gminy Żelazków. Dla przyszłych pracowników najnowocześniejszego więzienia w Polsce powstaną też mieszkania. Zostaną one zbudowane na terenie 20 ha w miejscowości Niedźwiady.

Aktualnie Kalisz nie posiada własnego więzienia, a najbliższy areszt śledczy znajduje się w Ostrowie. Zakład karny funkcjonujący przy ul. Łódzkiej w Kaliszu przez 169 lat, został zamknięty w listopadzie 2015 r. Do tej pory nie ma koncepcji zagospodarowania tego obiektu.

AG, fot. AG


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 7°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1023 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama