Bogumiła od października jest studentką I roku elektroradiologii. Dlaczego postawiła na PWSZ w Kaliszu? - Jestem z Kalisza, więc jest mi po prostu wygodniej. Uważam, że jest to bardzo dobra uczelnia, ponieważ mamy profesorów z różnych akademii z większych miast, z Akademii Medycznych i po pierwszych zajęciach jestem bardzo zadowolona. Myślę, że jest to przyszłościowy kierunek. Nasze miasto rozwija się w tej dziedzinie – mówi świeżo upieczona studentka. Jej marzeniem jest praca w kaliskim Ośrodku Radioterapii.
Relacja telewizyjnego Magazynu Miejskiego
Konkretne plany na swoją zawodową przyszłość ma również Mateusz, który pochodzi z oddalonej od Kalisza o około 100 km Kłodawy. - Słyszałem od znajomych, że jest to najlepszy PWSZ w Polsce. Zainspirowałem się tym i zdecydowałem się tutaj studiować – mówi Mateusz Stolarski. A wybrał… kosmetologię. Jest jedynym mężczyzną na roku. - Nie ma w Polsce zbyt dużo kosmetologów. Myślę, że jest to bardzo dobry zawód dla mężczyzn, bo są bardzo delikatni, jeśli chodzi o wykonywanie zabiegów wśród kobiet i coraz bardziej popularne jest uczestnictwo mężczyzn w zabiegach – mówi Mateusz. Po studiach chciałby pracować w gabinecie kosmetycznym, odnowy biologicznej, a później otworzyć własny.
Kaliszanka, Bogumiła Wilczyńska, studentka I roku elektroradiologii i Mateusz Stolarski z Kłodawy, student I roku kosmetologii
Na typowo męski kierunek postawił Mateusz Bober z Ostrowa Wielkopolskiego. Od dawna wiedział, że będzie studiował mechanikę i budowę maszyn. - Bardzo się interesuję maszynami CNC. Chciałbym zostać kierownikiem działu produkcji w dużej hali produkcyjnej i planować procesy technologiczne wyróbek elementów do maszyn precyzyjnych – zdradza nam chłopak. Do PWSZ w Kaliszu przekonali go kuzyni i znajomi, którzy tutaj studiowali. Choć po zakończeniu edukacji na tym kierunku Mateusz nie powinien mieć problemów, by znaleźć dobrą pracę w naszym regionie, to ostrowianin zamierza w przyszłości wyemigrować. - Bardzo pasjonuję się też językiem niemieckim. Chciałbym wyjechać do niemieckojęzycznego kraju i tam poszerzać swoje horyzonty – mówi nam Mateusz.
Natalia Świątek z miejscowości Zawady koło Pleszewa rozpoczęła studia na kierunku inżyniera środowiska. Mateusz Bober z Ostrowa na mechanice i budowie maszyn
W roku akademickim 2017/2018 naukę w kaliskiej PWSZ rozpoczyna 1500 nowych studentów. Kierunkiem, który może cieszyć się najwyższą frekwencją, jest niezmiennie pielęgniarstwo. W tym roku dużo chętnych było też na zarządzaniu, mechanice i budowie maszyn, informatyce i kosmetologii. Sporym zainteresowaniem cieszą się studia niestacjonarne. Uczelnia uruchomiła w tym roku zaoczną technologię żywności i żywienia człowieka. - Pracujemy, żeby w tym pięknym, szacownym gronie i w rzeczywiście wielkiej urody mieście jak Kalisz zabiegać o rzetelne kształcenie, akademickość i uzyskać akceptację do tych dążeń. Wyższa szkoła nadaje miastu szlif szlachetności, jest ważna dla mieszkańców – mówiła prof. nadzw. dr hab. n. med. Magdalena Pisarska-Krawczyk, rektor PWSZ w Kaliszu.
Wykład inauguracyjny pt. „Podstawy i kierunki rozwoju kultury akademickiej” wygłosił prof. dr hab. n. med. Grzegorz Bręborowicz. Uroczystość uświetnił i zwieńczył recital Grzegorza Turnaua.
AG, fot. AG
Napisz komentarz
Komentarze