Sztuka współczesna w swoim charakterze materialnym, jak i niematerialnym, stawia przed konserwatorami nowe zadania. Sztuki wizualne w swojej „nieznośnej lekkości bytu” powstają dziś w procesie, który nie ma ograniczeń konceptualnych i materialnych. Ich tworzywem może być wszystko... Dla uchwycenia integralności dzieł, ich znaczenia i kontekstu niewystarczająca jest już konserwacja i dokumentacja rozumiana jako zapis, ale ważna staje się także rekonstrukcja intencji autora w trakcie procesu tworzenia. Efemeryczność zdarzeń w polu sztuk eksperymentalnych i performatywnych wymaga więc często działań o charakterze rekonstrukcji, emulacji, czy re-enecmentu. Dla zachowania dorobku kultury konserwator musi więc nierzadko podążyć drogą przygody..., pamiętając o uregulowaniach prawnych.
W ramach sympozjum pod hasłem „Sztuka w procesie - o lekkości bytu?” galeria mieszcząca się przy placu św. Józefa 5 zaprasza na spotkanie ze sztuką współczesną i jej ochroną na przykładzie prac artystów takich jak Jan Tarasin, Alina Szapocznikow, Tadeusz Kantor, Paweł Althamer, Michelangelo Pistoletto, Bruno Catalano i Michael Blaza oraz twórców bio-artu i land-artu. Wybór metodologii i postawy badacza dzieł sztuki współczesnej zostanie także jasno wyartykułowany po to, aby zaprezentować i omówić wyniki badań w zakresie wybranych problemów.
Oto szczegółowy program Sympozjum:
• Iwona Szmelter: „NIEZNOŚNA LEKKOŚĆ BYTU?” - rzekoma łatwość tworzenia artystów współczesnych a trud zachowania integralności utworów i konserwacji sztuki najnowszej
• Maja Klimza-Pęksyk: PRÓBA REKONSTRUKCJI PROCESU TWÓRCZEGO JANA TARASINA - dzieła trójprzestrzenne – Relief kolorowy (ok. 1967 r.), Relief granatowy i Relief różowy (ok. 1974 r.)
• Monika Jadzińska: NIEZNOŚNA ZMIENNOŚĆ MATERII. Tworzywa sztuczne w sztuce polskiej
• Monika Supruniuk: (NIE)ZMIENNOŚĆ. Konserwacja i restauracja time-based media na przykładzie filmu nakręconego aparatem „Oko” Kazimierza Prószyńskiego
• Anna Kowalik: ROŚLINA JAKO MEDIUM. Problematyka ochrony sztuki współczesnej z elementami roślinnymi
• Łukasz Guzek: DOKUMENTACJA, CZYLI JAK ZOBACZYĆ NIEWIDOCZNE
• Joanna Bruś: SZTUKA NIETRWAŁA (NIE)KONTROLOWANA na 57. BIENNALE w WENECJI
Jak zapewnia i zachęca na facebookowym profilu galerii jej dyrektor, Joanna Dudek, można się spóźniać i skorzystać z wykładów wybiórczo. Sympozjum zostało zorganizowane w ramach obchodów 40-lecia Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu pod opieką naukową prof. dr hab. Iwony Szmelter, która kieruje Międzykatedralną Pracownią „NOVUM” Ochrony i Konserwacji Sztuki Nowoczesnej i Współczesnej na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Odwiedzając Galerię Sztuki można przy okazji zobaczyć wyjątkową wystawę prac patrona galerii „Jan Tarasin – ciąg dalszy”, której ekspozycja została przedłużona do 27 października. Prof. Szmelter jest jej kuratorem. W ramach realizowanej permanentnie przez galerię akcji „Postój ze sztuką” w tej chwili na autobusowych przystankach oglądać można kilka obrazów Tarasina. Korzystając z miejskiej komunikacji lub podczas spacerów warto zwrócić uwagę na przystanki przy ulicach Harcerskiej i Parczewskiego, Nowym Rynku, Złotym Rogu, dawnym Kinie Kosmos oraz na placu Jana Pawła II.
R. Kuciński, zdj. Galeria Sztuki im. Jana Tarasina
Napisz komentarz
Komentarze