Kaliscy strażacy otrzymali łącznie 19 zgłoszeń dotyczących skutków wichury, z czego tylko 5 dotyczyły miasta, a 14 powiatu kaliskiego. – Na terenie Kalisza doszło do oderwania blachy na dachu jednego bloku na osiedlu Korczak, uszkodzenia włazu na dachu budynku na osiedlu Dobrzec i zerwania części pokrycia dachu budynku przy ul. Dworcowej. Ponadto usuwaliśmy nadłamane drzewo i oderwany baner reklamowy – przekazuje nam kpt. Grzegorz Kuświk, oficer prasowy kaliskiej straży pożarnej.
W powiecie kaliskim strażacy pracowali głównie przy usuwaniu powalonych drzew.
***
W Wielkopolsce nikt nie odniósł obrażeń po przejściu nawałnicy. Straż pożarna w miniony weekend odnotowała 532 interwencje. Wiatr uszkodził 78 budynków mieszkalnych, 19 gospodarczych. Orkan zerwał dachy na 4 budynkach mieszkalnych i 5 gospodarczych. Strażacy najczęściej interweniowali przy usuwaniu wiatrołomów.
Orkan Grzegorz największe starty spowodował w powiecie poznańskim, ostrowskim, szamotulskim, nowotomyskim, leszczyńskim i czarnkowsko-trzcianeckim. W powiecie śremskim, w miejscowości Błociszewo, wiatr uszkodził szczyt budynku oraz pokrycie dachu. Budynek nie nadaje się do dalszej eksploatacji. Osoby zamieszkujące dom zostały ewakuowane i rozlokowane u swoich rodzin.
W Wielkopolsce około 70 tysięcy odbiorców prądu obsługiwanych przez Enea Operator nie miało w szczytowym momencie zasilania. Służby energetyczne przywróciły już zasilanie.
Wielkopolskie samorządy mogą szacować straty. – Przypomnieliśmy o zasadach udzielania pomocy finansowej. Po zebraniu informacji o ich wysokości będziemy mogli niezwłocznie występować do ministerstwa spraw wewnętrznych i administracji o środki finansowe na pomoc poszkodowanym – poinformowała wicewojewoda Marlena Maląg.
Silny wiatr doprowadził do śmierci dwóch osób. Najwięcej szkód materialnych wyrządził w województwie warmińsko-mazurskim.
AG, fot. archiwum
Napisz komentarz
Komentarze