Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Prusacy u Dąbrowskiej

Słup graniczny, punkt kontrolny oraz pruscy żołnierze będą witać gości Dworku Marii Dąbrowskiej w Russowie, którzy w niedzielę wybiorą się na ostatnią w tym roku edycję „Niedzieli i Niechciców”. Ta plenerowa impreza kostiumowa nawiązywać będzie Kalisza sprzed stu lat i okresu studenckiego pisarki, która była świadkiem bombardowania i zniszczenia miasta.
Prusacy u Dąbrowskiej

Po dłuższym pobycie w rodzinnych stronach w latach 1910-1911, pisarka ponownie wyjechała za granicę. Przebywała wtedy przez pewien czas w Brukseli, a następnie w Anglii. Kiedy sytuacja międzynarodowa stała się napięta, w trosce o los matki, wróciła do Kalisza. Dotarła do rodziny w przeddzień wybuchu I wojny światowej i była świadkiem bombardowania
i zniszczenia miasta. Tragedię Kalisza opisała później w swoich tekstach literackich i wspomnieniowych, najbardziej wyraziście na kartach powieści „Noce i dnie”. - W trakcie ostatniej edycji tegorocznego festynu nawiążemy do czasu wojny odpowiednią scenografią na terenie parku: słup graniczny, pruski punkt kontrolny, pełne umundurowanie żołnierza ruskiego i pruskiego wraz z bronią, zaimprowizowane będą zaprzęgi z dobytkiem pakowanym w pośpiechu przez ludzi opuszczających płonący Kalisz – mówi Grażyna Przybylska, kustosz Dworku Marii Dąbrowskiej w Russowie. -Podczas festynu udostępniona zostanie ekspozycja plenerowa z wybranymi fotografiami zniszczonego miasta. Można będzie zapoznać się również z dwoma dokumentami, które zostały wydane przez władze pruskie okupujące Kalisz: „Do Mieszkańców Miasta Kalisza” oraz „Do Magistratu Miasta Kalisza”.  

Przy udziale aktorów, Katarzyny Strojnej i Piotra Bigory, zostaną przypomniane niektóre sekwencje z tekstów Marii Dąbrowskiej odnoszące się do czasu I wojny światowej, przygotowano dwie inscenizacje: „Przeżycia wojenne Barbary Niechcicowej” oraz „Cudnego mojego Kalisza nie miałam już nigdy ujrzeć takim, jakim był”. Podczas udostępniania dworku Eliza Smolińska i Hubert Pałęcki, będą opowiadać o tragedii Kalisza w 1914 roku, o urokliwych miejscach, które straciliśmy bezpowrotnie.

Zgodnie ze scenariuszem festynu, na terenie parku pojawią się stylizowane stoiska:  monidło z wizerunkiem Barbary i Bogumiła „Pamiątka z Serbinowa”, Bazar Szkolny Michaliny Ostrzeńskiej (prezentacja wydawnictw Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej w Kaliszu), Pensja Moniki Wenordenowej z „Nocy i dni”, skład kapeluszy letnich,  cukiernia parkowa, andruty kaliskie, wata cukrowa, chleb i smalec „od Żarneckiej”, miody staropolskie, konkursy, przejażdżki konne, itp. Wystąpią: Magdalena Krytkowska z programem autorskim, Orkiestra Dęta OSP ze Stawiszyna, Zespół Śpiewaczy „Pogodni”
z Krotoszyna i Kapela Ludowa z Blizanowa.

Organizatorzy: Dworek Marii Dąbrowskiej w Russowie – Oddział Literacki Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej, Lokalna Organizacja Turystyczna Ziemi Kaliskiej, Stowarzyszenie LGD7 – „Kraina  Nocy i Dni”, a także Starostwo Powiatowe w Kaliszu zapraszają 3 sierpnia w godzinach 14.00-18.00.

MIK, fot. arch.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 19°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1023 hPa
Wiatr: 16 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama