Trzy dni wypełnione 11 koncertami gwiazd z Polski i z zagranicy, 43 muzyków z Polski, Czech, Norwegii, Austrii, Australii, Kuby, USA i Wysp Dziewiczych. „Program czterdziestej czwartej edycji Międzynarodowego Festiwalu Pianistów Jazzowych nazwałbym świeżym i śmiałym” – powiedział Dariusz Grodziński, dyrektor Centrum Kultury i Sztuki. „Będziemy mieli aż sześć nowości wydawniczych, w tym trzy bardzo ciepłe, bo z roku 2017, a trzy z końcówki roku 2016. To pokazuje, że pomimo swego zaawansowanego wieku ten festiwal ciagle pokazuje najnowsze trendy w muzyce jazzowej. To też pokazuje, że jazz w Polsce ma się bardzo dobrze, ponieważ gros tych premier, to premiery polskie”.
Najgorętsze nowości przywożą Tomasz Stańko ze swym nowojorskim kwartetem, australijski The Necks i Maciej Obara ze swym polsko-norweskim zespołem. Z kolei programową śmiałość dyrektor Grodziński upatruje w zróżnicowaniu stylistycznym, łączącym tradycję z nowoczesnością. „Sięgniemy do korzeni, takich absolutnych korzeni – roots of the roots” – mówił dyrektor CKiS podczas przedfestiwalowej konferencji prasowej. „Zaprezentujemy ragtime w wykonaniu Marcina Maseckiego w duecie z perkusistą, Jerzym Rogiewiczem. Biegunowo po drugiej stronie pojawi się jazz eksperymentalny, przestrzenny, ambientowy w postaci Australijczyków z grupy The Necks, która bardzo nowatorsko traktuje muzykę już od 1987 roku”.
Mówiąc o największych wydarzeniach tego festiwalu nie można zapomnieć o projekcie Doroty Miśkiewicz Piano.pl, w którym zaprezentują się trzy pokolenia pianistów – Włodzimierz Nahorny, Bogdan Hołownia i Michał Tokaj. „Za ten koncert i płytę Dorota Miśkiewicz była nominowana do Fryderyka aż w dwóch kategoriach: Jazzowy Album Roku oraz Jazzowy Artysta Roku, została uhonorowana nagrodą Koryfeusza i – dodam jeszcze – została zauważona przez czytelników Jazz Forum, bo odniosła sukces w dwóch kategoriach: Wydarzenie Roku i Album Roku” – mówił Jan Cegiełka, znawca jazzu i dziennikarz z Radia Centrum.
Po raz trzeci festiwal będzie miał czwartkowe preludium – jego bohaterem będzie Paweł Brodowski, redaktor naczelny Jazz Forum świętujący 70. urodziny, 50-lecie udziału w nagraniu płyty „Dziwny jest ten świat” Czesława Niemena (jako członek grupy Akwarele) i 20-lecie pełnienia funkcji dyrektora programowego MFPJ w Kaliszu. Spotkanie będzie okazją do zaprezentowania kaliskiej formacji młodzieżowej School Jazz Messengers oraz filmowych wspomnień o festiwalu dzięki, kronikom Wojciecha Krenza, m.in. z roku 1981, kiedy imprezę przerwał wybuch stanu wojennego.
R. Kuciński, zdj. autor
Napisz komentarz
Komentarze