Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Niebezpieczne uzależnienie - telewizor, internet, zakupy

Narkotyki to nie wszystko. Coraz częściej pomocy specjalistów potrzebują osoby uzależnione od czynności: zakupów, hazardu czy sieci. Według terapeutów najbardziej zatrważający jest fakt, że spada wiek osób, które nie potrafią żyć np. bez telefonu czy telewizora. Zdarzają się już nawet kilkuletnie dzieci.
Niebezpieczne uzależnienie - telewizor, internet, zakupy

Problem jest nowy, ale bardzo poważny. Osobom uzależnionym od czynności czy rzeczy Stowarzyszenie Katolicki Ruch Antynarkotyczny KARAN pomaga od 2012 roku. Z roku na rok w kaliskim Ośrodku Terapii Uzależnień i Współuzależnień szukających terapii przybywa. - Mamy coraz więcej uzależnień od czynności, uzależnień od zakupów, od hazardu - zdradza Aneta Lis-Kotowska z KARANu.  - I tutaj jest taka nowa grupa odbiorców naszych terapii. To osoby uzależnione od sieci, od internetu, od telefonu komórkowego. Najbardziej zatrważający jest fakt, że zgłaszają się rodzice z coraz młodszymi dziećmi po taką pomoc.                                                                                      

I tutaj, jak mówią terapeuci, największą winą trzeba obarczyć rodziców. Od nich zależy, kiedy dziecko zacznie korzystać z internetu, ile godzin spędzi w sieci. A niestety bardzo często telewizor czy komputer ma zająć dziecko, tak by nie musieli poświęcać mu czasu rodzice. Konsekwencje godzin spędzonych w wirtualnym świecie pojawiają się w życiu realnym. - Następuje pewne zubożenie jeśli chodzi o nawiązywanie relacji z innymi ludźmi, o radzenie sobie z emocjami, dlatego, że dziecko ma tylko kontakt z grą, przedmiotem, a nie drugim człowiekiem. Problem pojawia się wtedy, kiedy rodzice mówią "stop, nie zgadzamy się, nie będziesz tyle korzystać z komputera" - mówi o mechaniźmie, który zdradza uzależnienie, terapeutka.  - Wtedy dziecko bywa agresywne, bywa nerwowe, pobudzone. Jeden z przypadków szczególnie utkwił nam w pamięci. Zgłosiła się do nas mama z chłopcem na konsultację, ponieważ odłączyła mu internet i on w nerwach tak uderzył w ścianę, że złamał sobie rękę. Takie miał zachowania odstawienne, jak przy odstawianiu środków psychoaktywnych. 

Według terapeutów w pierwszych latach życia dziecko nie powinno w ogóle mieć dostępu do internetu. Godzinę dziennie może przed komputerem spędzać dopiero ośmiolatek. KARAN w ramach „Programu opieki i terapii patologicznych hazardzistów, osób z innymi uzależnienia behawioralnymi” pomaga dzieciom od 13. roku życia. W ramach terapii udzielane są bezpłatne porady lekarzy psychiatrów, psychologów i specjalistów terapii uzależnień. 

AW, fot. pixabay.com


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
słabe opady deszczu

Temperatura: 16°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1007 hPa
Wiatr: 27 km/h

Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
Reklama