Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. W Kaliszu ponad 4300 zgłoszeń

Policja nie ma wątpliwości, że to świetne narzędzie komunikacji z mieszkańcami. Przez rok funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa kaliszanie zgłosili ponad 4300 problemów, które ich zdaniem wymagają reakcji funkcjonariuszy. Interwencje wiązały się najczęściej z nieprawidłowym parkowaniem, przekraczaniem dozwolonej prędkości oraz spożywaniem alkoholu w miejscach niedozwolonych.
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. W Kaliszu ponad 4300 zgłoszeń

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to nowoczesne, internetowe narzędzie komunikacji społeczeństwa z policją. Miejsca uznawane za niebezpieczne lub przysparzające mieszkańcom problemów, nanoszone są na mapę przez samych obywateli, na podstawie danych z policyjnych systemów informatycznych oraz informacji uzyskanych od społeczeństwa w trakcie konsultacji czy debat społecznych i badań opinii publicznej.

Od  września ub.r. aplikacja dostępna jest na stronach internetowych wszystkich wielkopolskich komend, w tym również kaliskiej (tutaj). – Przez okres funkcjonowania mapy odnotowaliśmy ponad 4300 zgłoszeń dotyczących różnego rodzaju zagrożeń, z których każde spotkało się z odpowiednią reakcją funkcjonariuszy policji. Tylko w tym roku policjanci Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu zweryfikowali już ponad 2700 informacji naniesionych na mapę – mówi mł. asp. Anna Jaworska-Wojnicz, rzecznik prasowy kaliskiej jednostki. - Każde pojedyncze zagrożenie było sprawdzane przez policjantów odpowiedniej komórki. Spośród 25 kategorii zagrożeń dostępnych na mapie, najczęściej zgłaszane były problemy związane z: nieprawidłowym parkowaniem, przekraczaniem dozwolonej prędkości oraz spożywaniem alkoholu w miejscach niedozwolonych.

Kaliszanie wskazują też miejsca, gdzie dochodzi do handlu lub używanie środków odurzających, skarżą się na nieprawidłowe oznakowanie drogi, niewłaściwą infrastrukturę drogową, akty wandalizmu czy punkty grupowania się nieletnich. - Wymiernym efektem działań policji w wyniku naniesionych na mapę zagrożeń, jest sama obecność policjantów w miejscach, gdzie oczekuje tego społeczeństwo – dodaje rzeczniczka policji w Kaliszu.

I zachęca mieszkańców do korzystania do aplikacji i dzielenia się swoimi spostrzeżeniami. Apeluje jednak, by z tego narzędzia korzystać z rozsądkiem. Każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła bowiem odpowiednią reakcję policji. Z jednego komputera można zgłosić jedno zagrożenie w ciągu doby.

Warto pamiętać, że zgłoszenia w ramach Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępują potrzeby pilnej interwencji policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112, 997.

MIK, fot. arch.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
słabe opady deszczu

Temperatura: 16°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1007 hPa
Wiatr: 27 km/h

Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
Reklama