W tegorocznej kampanii do skorzystania z pomocy i wsparcia specjalistów Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kaliszu, zachęcać będą sami pracownicy tej instytucji. Wyposażeni w ulotki i informatory, pojawią się w I Urzędzie Skarbowym, Biurze Świadczeń Rodzinnych, Powiatowym Urzędzie Pracy, Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej i Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. W tych miejscach zorganizowane będą stanowiska informacyjne o działalności i funkcjonowaniu Schroniska dla ofiar przemocy w rodzinie i Schroniska dla osób i rodzin znajdujących się w stanie kryzysu. Pracownicy MOPS będą szerzyć wiedzę o przemocy w rodzinie i zachęcać do szukania pomocy w przypadku doznawania krzywdy.
Na przeprowadzenie kampanii wybrano dni pomiędzy 25 listopada (Międzynarodowy Dzień Przeciw Przemocy Wobec Kobiet) a 10 grudnia (Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka), aby symbolicznie zaznaczyć związek pomiędzy przemocą wobec kobiet a naruszeniem praw człowieka. W ramach światowych „16 dni Przeciw Przemocy Ze Względu na Płeć” obchodzona jest także Kampania Białej Wstążki - największa na świecie, prowadzona w ponad 55 krajach świata, międzynarodowa kampania mająca na celu walkę
z przemocą wobec kobiet. Noszenie białej wstążki, szczególnie przez mężczyzn, ma wyrażać sprzeciw wobec przemocy. Wstążka symbolizuje również osobiste zobowiązania noszących, że nigdy nie będą stosować, akceptować ani milczeć w kwestii przemocy.
Kampania „16 dni Przeciw Przemocy…” łączy w sobie także: Światowy Dzień AIDS wzywający do wzbudzenia ducha tolerancji społecznej i lepszej wymiany informacji na temat HIV/AIDS (1 grudnia) oraz Dzień Osób z Niepełnosprawnościami w celu upowszechnienia zrozumienia kwestii niepełnosprawności (3 grudnia). Z kolei 6 grudnia to dzień upamiętnienia wydarzeń z 1989 r., kiedy w budynku politechniki w Montrealu mężczyzna zastrzelił 14 kobiet i ranił 13 innych osób. Zrobił to, bo jego zdaniem kobiety nie powinny kończyć studiów technicznych.
Organizatorzy kampanii w Kaliszu przypominają, że osoby, które zaznały przemocy, zawsze mają możliwość uzyskania fachowej, całodobowej pomocy ze strony specjalistów. Mogą to zrobić w każdej chwili, zgłaszając się do siedziby Działu Interwencji Kryzysowej przy ul. Graniczna 1, budynek C lub dzwoniąc pod numer 503 414 661 – czynny całą dobę.
MIK, fot. pixabay.com
Napisz komentarz
Komentarze