Wystawa zatytułowana „Z Kalisza do Kamerunu” jest częścią obchodów roku 2017, dedykowanego Stefanowi Szolcowi-Rogozińskiemu, kaliskiemu podróżnikowi i odkrywcy. Gośćmi honorowymi wernisażu byli m.in. dr Ekoka Andrew Molindo - pastor Zjednoczonego Kościoła Metodystów w Kamerunie, władca zamieszkującego ten rejon ludu Mondoli, a także Mirosława Etoga – konsul honorowa RP w Kamerunie wraz z mężem Alexisem Etogą, wojskowym doradcą prezydenta Kamerunu.
Eksponaty, które można oglądać na ekspozycji pochodzą ze zbiorów Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej oraz z Muzeum Narodowego w Szczecinie, Muzeum Miejskiego w Żorach oraz Muzeum Okręgowego w Sieradzu. Sylwia Kucharska, dyrektor kaliskiej placówki przyznaje, że to było niełatwe zadanie, bowiem jego realizacji towarzyszyła świadomość, że już podczas otwarcia wystawa zostanie oceniona przez ludzi, którzy znają Kamerun znacznie lepiej. Doktor Molindo wystawił ekspozycji najlepszą recenzję fotografując niemal każdy eksponat i pytając o wszystkie detale. Przyznał, że wiele pamiątek i dokumentów to prawdziwe unikaty, których kameruńskie muzea nie posiadają, np. pochodzące z kaliskich zbiorów miecz wojenny, który miał być używany do 1976 roku czy bogato rzeźbiony stołek z około 1960 roku, na którym niegdyś zasiadał wódz wioski. Muzeum Narodowe w Szczecinie udostępniło z kolei misę z ornamentem punktowym datowaną na 1880 rok, przywiezioną przez Leopolda Janikowskiego z wyprawy do Kamerunu, a także wstążkę marynarską ze statku „Łucja-Małgorzata”, na którym kaliski odkrywca dotarł do wybrzeży Afryki Zachodniej. Niezwykle efektownie prezentują się również maski planszowe o tematyce antropomorficznej wypożyczone z muzeum w Żorach.
Wystawę będzie można zwiedzać do lutego 2018 roku. Jest ona współfinansowana z budżetu Miasta Kalisza. Wernisaż uświetnił swym występem Chór z II LO im Tadeusza Kościuszki pod dyrekcją Izabeli Pietrzak, który wykonał kilka pieśni w różnych językach, w tym jedną afrykańską.
RK, fot. autor
Napisz komentarz
Komentarze